Під час саміту Україна-ЄС наша держава чітко підтвердила європейським колегам, що поділяє стурбованість Євросоюзу стосовно питань кліматичної зміни. Також на саміті Україна підтвердила, що уважно аналізує ініціативи, які розробляються у рамках Європейського зеленого курсу (European Green Deal) щодо зменшення використання викопного палива та впровадження зелених технологій для досягнення кліматичної нейтральності у Європі. Про це у своїй статті для ZN.UA віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
“У серпні цього року ми вже передали ЄС позиційний документ, де зафіксували бачення України щодо участі в ініціативі Європейського зеленого курсу з урахуванням специфіки і можливостей української економіки. Більш того, ми запропонували дати старт структурованому діалогу високого рівня Україна-ЄС з цього питання та розробити відповідну Дорожню карту з урахуванням пріоритетів Цілей сталого розвитку до 2030 року та реалізації Паризької кліматичної угоди”, - пише авторка.
Стефанішина зазначає, що Україна виходить з реальної спроможності економіки і формуватиме свою Дорожню карту взаємодії на правильному балансі між амбітними завданнями і часовими рамками, в які можна їх досягти. Віцепрем’єрка пояснила, що це двосторонній процес. У ньому Україна має розділяти амбітний порядок денний ЄС, а Європейський Союз у свою чергу повинен враховувати зобов'язання в рамках Угоди про асоціацію при формуванні політик в рамках Європейського зеленого курсу.
“А ще ЄС виділить 10 млн євро у рамках програми “Кліматичний пакет для стабільної економіки: (САSЕ) в Україні”, що дозволить нам уже предметно говорити про розвиток ресурсоефективної економіки України, скорочення викидів парникових газів, стимулювання переходу до кругової економіки. Відповідна угода також підписана в рамках саміту і є безумовним здобутком, включаючи додаткові можливості для залучення інвестицій в українську “зелену” економіку”, - пише Стефанішина.
У статті авторка згадала й про новий прикордонний вуглецевий механізм (Carbon Border Adjustment mechanism). За її словами з одного боку, його запровадження призведе до появи мита на товари, вироблені з великими викидами вуглекислого газу. Однак, з іншого боку це відкриває можливості для залучення інвестицій в модернізацію українського бізнесу, відтак, і в українську економіку.
“Крім того, Україна зацікавлена і в долученні до водневих ініціатив ЄС. Йдеться про Водневу Стратегія ЄС та Європейський альянс чистого водню, який ми вважаємо перспективним проектом і до роботи якого Україна готова приєднатися. Та, відповідно, сприяти впровадженню водневих технологій і створенню водневої екосистеми в нашій країні”, - пише віцепрем’єрка.
Ще більше подробиць, про що говорили і про що домовилися на саміті Україна-ЄС – в матеріалі Ольги Стефанішиної “Зробити кроки назустріч” для читачів ZN.UA.