Президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте у п’ятницю, 1 березня, підписали двосторонню безпекову угоду між Україною та Нідерландами.
Як заявив президент Зеленський, документ передбачає два мільярди євро військової допомоги від Нідерландів цього року, а також подальшу оборонну допомогу протягом наступних десяти років.
Угода також визначає пріоритети надання допомоги у сфері протиповітряної оборони, артилерії, морських та далекобійних засобів, з особливим акцентом на зміцненні Повітряних сил Збройних Сил України.
Угода також формалізує принципову позицію Нідерландів щодо посилення санкцій проти Росії, примушення її до відшкодування збитків та притягнення агресора до відповідальності.
«Згідно з документом, Нідерланди також підтримують майбутнє членство України в ЄС і НАТО. Я вдячний Прем'єр-міністру Рютте за цю угоду, яка посилить захист України, зокрема міста Харкова, де ми сьогодні зустрілися», - додав Зеленський.
Як значиться на сайт президента України, документ включає потужний військовий блок, який передбачає надання Україні сучасного військового обладнання та підтримку оборонної промисловості. Пріоритет зроблено на наданні ППО, артилерії, бронетехніки, у підтримці морських і далекобійних спроможностей та, зокрема, Повітряних сил.
У невійськовій сфері, зокрема, передбачено посилення допомоги Україні в напрямку економічного відновлення й відбудови, протидії гібридним загрозам, у галузі розвідки, кібернетичної та інформаційної безпеки, у сфері боротьби з організованою злочинністю, а також у галузі критичної інфраструктури.
Також є розділ, який стосується санкцій, відшкодування збитків та притягнення держави-агресора до відповідальності, а також щодо підтримки з боку Нідерландів культурної спадщини України.
Окремо прописано механізм 24-годинного екстреного реагування у разі повторної військової агресії проти України.
Раніше угоди про співробітництво у сфері безпеки з Україною підписали Німеччина та Франція. Що спільного в цих трьох угодах? Якими є відмінності? Навіщо вони нашій країні? Аналіз читайте в статті Володимира Кравченка «Угоди з Францією та Німеччиною: що вони означають для України».
Загалом Україна підписала безпекові угоди раніше із шістьма державами: Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою та Італією. Нідерланди стали сьомими у списку.