UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна передала Німеччині унікальний архів Баха. Берлін досі не пішов на будь-який крок у відповідь

Вартість колекції нот перевищує десятки мільярдів євро.

Посол України у Німеччині Андрій Мельник відмовився від участі у святковому концерті Берлінської співочої академії з нагоди 20-річчя передачі архіву Баху Федеративній Республіці Німеччина, на який його запросив голова Фундації Берлінська співоча академія граф Георг цу Кастель-Кастель. Про це йдеться у листі посла України у ФРН до цу Кастель-Кастеля, який є в розпорядженні ZN.UA

Нагадаємо, що 20 років тому тодішній президент України Леонід Кучма передав Співочій академії Берліна так званий архів Йоганна Себастьяна Баха: 280 тисяч нотних аркушів найбільшої й унікальної у світі колекції оригінальних творів сім‘ї Баха, а також інших відомих композиторів. 

У листі Мельник пише про те, що «багато вчених переконані у тому, що це вельми сумнівне, політично мотивоване рішення вимагає чесної і ретельної переоцінки». Він також наголосив, що Верховна Рада досі не надавала згоди на передачу цієї колекції нот.

«Під час жорстокої нацистської тиранії понад 700 міст і 28 тисяч сіл були повністю знищені або зруйновані. Особливо сильно постраждала багата культурна спадщина України. Понад півмільйона цінних музейних експонатів, 46 мільйонів архівних матеріалів і 50 мільйонів книг безслідно зникли під час німецької окупації. На Україну припадає у цілому 73% — майже три чверті — від загальних втрат культурних цінностей СРСР. Отже, йдеться про настільки колосальний вимір культурного пограбування, який важко собі уявити», — відмітив у листі посол України у ФРН.

Мельник також наголошує, що «після передачі колекції німецькому уряду було наголошено, що українська сторона очікує зустрічних кроків з боку Німеччини: як з точки зору компенсації за згадані величезні втрати культурної спадщини України під час нацистської окупації, так і з точки зору політичної підтримки моєї Батьківщини на шляху до членства в ЄС».

«До цього часу німецький уряд навідріз відмовляється робити належний внесок у компенсацію цих безпрецедентних втрат. Таке ставлення дуже розчаровує», — наголошує посол Мельник у листі, зазначивши, що «офіційні пропозиції українського уряду, згідно з якими Німеччина могла б, наприклад, створити «Компенсаційний фонд воєнних втрат» для закупівлі найбільш постраждалим вітчизняним музеям цінних арт-об'єктів світового рівня, просто ігноруються».

«Що стосується очікуваного вступу до Європейського Союзу, для підтримки якого саме Федеративна Республіка Німеччина мала б відіграти провідну роль через свою історичну відповідальність за нацистські звірства в Україні, то через 20 років ситуація є ще більш плачевною», — підкреслює Мельник.

Як відмічає український дипломат, «не дивно, що в українському суспільстві наростає потужне почуття несправедливості, яке випливає з сьогоднішньої роздвоєної політики історичної пам’яті Німеччини. Згідно з нещодавнім репрезентативним опитуванням, 61% українців виступають за вимогу висунути Німеччині репарації за військові злочини. До цього невдоволення у Берліні слід ставитися дуже серйозно», — наголошує український дипломат. 

«…За останні кілька років я неодноразово звертався і до Бібліотеки (Берлінська державна бібліотека, де зберігається архів Співочої академії. — Ред.) і до Відомства Канцлера та Федерального міністерства закордонних справ, пропонувавши запустити важливі українсько-німецькі ініціативи у контексті передачі Архіву», — пише Мельник. Зокрема, мова йшла про можливість започаткування щорічного двостороннього музичного фестивалю Баха, на якому українські та німецькі віртуози могли б знову представити громадськості цей архів нот, або ж про багатомільйонну програму фінансування класичної музики в Україні.

«На жаль, ми наштовхнулися на глуху стіну нерозуміння. Навіть наша ідея з проведенням символічного концерту з нагоди передачі Архіву Баха, так і не була ані Державною бібліотекою, ані федеральним урядом. Це ігнорування — гіркий ляпас українцям», — наголошує український посол.