UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рішення РНБО щодо припинення договору про дружбу з РФ набуло чинності

Указ президента опублікували в "Урядовому кур'єрі".

До 30 вересня Україна повинна була вирішити, продовжувати дію Договору про дружбу чи ні

До 30 вересня Україна повинна була вирішити, продовжувати дію Договору про дружбу чи ні

Указ президента Петра Порошенка про рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) від 6 вересня "Про Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Російською Федерацією" опублікований в офіційному виданні Кабінету міністрів "Урядовий кур'єр". Згідно з указом, підписаним президентом 17 вересня, він набирає чинності з дня його опублікування.

Раніше Петро Порошенко підписав указ, яким Україна, згідно з пропозиціями Міністерства закордонних справ, не продовжуватиме Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Росією, підписаний 31 травня 1997 року.

Згідно з рішенням РНБО, МЗС має проінформувати ООН, ОБСЄ та інші міжнародні організації про бажання України не продовжувати Договір про дружбу з Росією, а також про підстави цього рішення.

Договір про дружбу, співпрацю і партнерство між РФ та Україною, в якому закріплювався принцип стратегічного партнерства, визнання непорушності існуючих кордонів, поваги територіальної цілісності та взаємного зобов'язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного, був підписаний у 1997 році. У 2008 році угода була автоматично продовжена на 10 років.

У МЗС України вважають, що Договір про дружбу з РФ виконав свою місію, але тепер документ вичерпав себе у всіх можливих сенсах. До 30 вересня Україна повинна була вирішити, продовжувати дію Договору про дружбу на наступні 10 років чи ні.

У МЗС також зазначають, що розірвати договір не в інтересах України, але в інтересах України його не пролонговувати. Під час повідомлення РФ про непролонгацію договору Україна ще раз підкреслить, що непролонгація не впливає на обов'язок усунути порушення договору, що виникли в період його застосування (1 квітня 1999-го - 31 березень 2019 р.), на поточні судові та інші процеси мирного врегулювання суперечок та на обов'язок РФ дотримуватися інших норм і правил міжнародного права, в тому числі інших діючих договорів між державами.

І тому Україна знову запросить РФ дати свою згоду на розгляд усіх суперечок, які виникають з цього договору у Міжнародному суді ООН.

Детальніше читайте в статті Олени Зеркаль і Тараса Качки "Кесонна хвороба договірних відносин України з РФ" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".