«Хочу підкреслити, що право самовисування виборців кандидатами у депутати було однозначною позицією президента України, який найбільше зацікавлений у повній реалізації виборцями гарантованого їм конституційного права брати участь в управлінні державними справами і бути обраними до органів влади», - сказала вона.
За її словами, проектом закону передбачається проведення виборів за змішаною виборчою системою: пропорційно-мажоритарною. «Зокрема, проектом передбачено два способи висування: перший - висування кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі (за пропорційною системою), який реалізується виборцями через партії, і другий - висування кандидатів у депутати в одномандатних округах, який реалізується виборцями через партії або шляхом самовисування», - підкреслила О.Лукаш.
Вона стверджує, що «право участі у виборах незалежних кандидатів, так званих самовисуванців, є невід'ємною частиною міжнародного виборчого законодавства, зокрема, Кодексу належної практики у виборчих справах, схваленого Венеціанською комісією у жовтні 2002 року».
Законопроект про вибори народних депутатів України розробляє робоча група при президентові України В.Януковичі. Очолив групу міністр юстиції України Олександр Лавринович.
На відміну від чинного закону, законопроект передбачає повернення до змішаної пропорційно-мажоритарної системи (зараз пропорційна система), заборону на участь у виборах блокам політичних партій, підвищення прохідного бар'єру з 3% до 5%.
Як писало, «Дзеркало тижня. Україна», самовисуванці - одна з технологій влади на майбутніх парламентських виборах. Потрібні вони перш за все для того, щоб виборці не змогли ідентифікувати кандидата за його партійною приналежністю у тих областях України, де у Партії регіонів немає ніяких шансів.