Команда президента Володимира Зеленського готує законодавчу базу для можливості зриву незалежного конкурсу на посаду директора Національного антикорупційного бюро України та хоче спростити процедуру його звільнення. Відповідний законопроєкт №7654 напередодні зареєстрував у парламенті член президентської фракції «Слуга народу» Андрій Клочко.
«Проєкт встановлює нові вимоги до кандидатів на директора НАБУ та обмеження на участь в конкурсі. Це означає, що конкурс доведеться скасувати і розпочати з нуля одразу після прийняття законопроєкту, бо змінюються вимоги до його учасників. Таким чином команда Зеленського підвісить конкурс, маючи можливість перезавантажити його в будь-який момент», - прокоментував законодавчу пропозицію голова Центру протидії коррупції Віталій Шабунін.
Проте однією із найсумнівніших «новинок» законопроекту є введення нової підстави для дострокового звільнення керівників НАБУ і НАЗК, а саме «притягнення до адміністративної відповідальності за пов’язане з корупцією правопорушення».
«В умовах повного контролю за правоохоронною системою організувати це для Єрмака/Татарова - питання одного дзвінка. Начхати на все! Для частини команди Зеленського найважливішим є можливість безкарно красти, ще й під час війни», - зазначив Шабунін та додав, що законопроєкт точно обговорювався в Офісі президента, однак не відомо поки, чи схвалив цю ідею особисто Зеленський.
Про ймовірність зриву майбутнього конкурсу на посаду директора НАБУ ZN.UA попереджало ще взимку.
Після повномасштабного російського вторгнення конкурс не розпочали з інших причин, хоча президент Зеленський запевняв міжнародних партнерів, що він стартує найближчим часом.
Чи тільки через війну Кабмін тримав конкурс на директора НАБУ у замороженому стані та чи вистоїть колектив НАБУ при інтервенції «чужого» і чому для роботи антикорупційного блоку такий важливий майбутній керівник САП можна почитати в інтерв'ю Інни Ведерникової з детективом НАБУ «Випробування НАБУ. Чи готовий Зеленський відкрити другий фронт проти корупції?».
Водночас обраний аж через два роки після відставки Назара Холодницького з посту керівника САП Олександр Клименко навіть на законодавчому рівні має на такий сильний захист та може бути звільнений як звичайний прокурор. Як так читайте в матеріалі «Увімкнення САП. В Україні відкривається антикорупційний фронт».