У підозрюваного у державній зраді народного депутата, обраного від забороненої нині «ОПЗЖ», Олександра Пономарьова під час обшуку правоохоронці знайшли у телефоні листування із працівниками ФСБ в період перебування депутата в окупованому Бердянську влітку-восени 2022 року. Про із посиланням на джерела повідомляють журналісти проекту «Схеми».
У своєму розслідуванні вони опублікували фотографії із вилученого правоохоронцями телефону депутата, згідно з якими Пономарьов стабільно підтримував зв’язок із двома працівниками Федеральної служби безпеки Росії з позивним «Богун» та «Лис». Депутат домовлявся із ними про зустрічі у Бердянську і Криму та звітував про роботу своїх підприємств в окупації.
«Сам народний депутат раніше підтверджував у коментарі «Схемам», що в окупації мав контакти з співробітником ФСБ «Богуном», але говорив, що це «ФСБшник в балаклаві, який намагався схилити його до співпраці», від якої він «відмовився», - йдеться в розслідуванні.
Однак згідно із перепискою, Пономарьов сам виступав ініціатором зустрічі з «Богуном».
Водночас 11 липня 2022 року «Богун» відправив Пономарьову голосове повідомлення, в якому називав його «Батя» та розповідав про стан здоров’я «тещі», повідомляючи, що «допомога не треба».
«Бать, у мене перезмінка раптово виникла, я завтра вже їду (..). Вчора був у тещі, ну просто провідав її і там у справах поговорити, почувається добре, все нормально, жодної допомоги не потрібно. (...) В будь-якому разі в неї мій телефон московський буде. (...) Підкажу і допоможу чим можу», – йдеться спілкуванні ФСБешника та Пономарьова.
Також народний обранець спілкувався з чоловіком із позивним Віктор «Лис». За даними джерел у правоохоронних органах – це підлеглий «Богуна» працівник ФСБ.
Так, 27 травня 2022 року Пономарьов ініціював із ним зустріч, яка, судячи з листування, зустріч була призначена на суботу, 28 травня 2022 року на «Бердянських жниварках» – одному з підприємств Пономарьова в окупованому Бердянську. А вже 31 травня 2022 року Пономарьов відправив «Лису» документ про роботу свого бізнесу зі словами «це за підсумками суботи проект пояснювальної».
У «пояснювальній» йдеться про те, що «через проведення спеціальної військової операції повноцінна робота холдингу Пономарьова ускладнена», «відсутні логістичні ланцюжки із постачання сировини, є втрата європейського ринку збуту», тому він вважає «доцільним» інтеграцію підприємств холдингу в економіку окупованого Криму. А от «передачу бізнес-активу в оренду» представникам так званих «ЛДНР» Пономарьов назвав як «недоцільну».
«Пропонується здійснити введення зовнішнього управління у вигляді юридичної особи з республіки Крим. Мета – формування нових ринків збуту, укладення договорів, налагодження поставок до країн Азії через Крим», – йдеться у документі, відправленому Пономарьовим «Лису».
Також Пономарьов зазначав, що його дитячий оздоровчий центр «Оріон», «готовий прийняти дітей з Маріуполя» «за рахунок податків та зборів».
Також із даних перехоплення телефонних розмов «Богуна» з помічником депутата В’ячеславом Поліщуком, Пономарьов погодився запустити роботу бізнесу.
Також «Схеми» встановили, що компанії Пономарьова також допомагали окупаційній адміністрації проводити ремонтні роботи у Бердянську. При цьому, хоча депутат стверджує, що він не контролював бізнес, він навідувався на власні підприємства, які продовжили виробництво моторних олив – сировину завозили з Росії, туди ж відправляли і щонайменше частину продукції.
Нагадаємо, 24 липня народному депутату Олександру Пономарьову повідомили про підозру за частиною 1 статті 111 Кримінального кодексу України («Державна зрада»). Правоохоронці зі Служби безпеки України і Державного бюро розслідувань повідомляють, що викрили його «на співпраці з РФ».
25 липня Печерський районний суд міста Києва обрав Пономарьову запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 21 вересня без права внесення застави.