Верховна Рада ухвалила в цілому закон №11130 «Про внесення змін до статті 31 Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення порядку здійснення кримінального провадження». Документ підтримали 286 народних депутатів, повідомив парламентар з фракції «Голос» Ярослав Железняк.
«Реалізація закону сприятиме підвищенню ефективності роботи судів шляхом суттєвого зниження навантаження на кожного суддю і забезпечення належної динаміки розгляду кримінальних проваджень з дотриманням розумних строків», – йдеться у пояснювальній записці.
Зокрема, закон передбачає, що кримінальні справи в судах першої інстанції суддя розглядає одноособово. Однак, справу в суді першої інстанції може розглядати колегія із трьох суддів за наявності клопотання обвинуваченого щодо злочинів, за вчинення яких передбачено позбавлення волі на понад 10 років. Крім того, троє суддів можуть розглядати справи, якщо мова йде про злочини, у вчиненні яких звинувачують:
- президента України, повноваження якого припинено;
- народного депутата України;
- прем’єр-міністра України;
- члена Кабінету міністрів;
- генерального прокурора;
- голову Служби безпеки України;
- члена Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення;
- члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- члена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку;
- члена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;
- члена Антимонопольного комітету України;
- голова Національного банку України.
Також проєктом Закону виключається частина 12 статті 31 КПК, яка визначає порядок розгляду кримінальних проваджень суддями Вищого антикорупційного суду.
«Це структурний маяк МВФ до кінця квітня (у минулому перегляді був до кінця березня)», – зазначив Железняк.
Нагадаємо, що однією з вимог Міжнародного валютного фонду також була реформа Бюро економічної безпеки. Зокрема, 11 квітня, Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт, який регулює роботу БЕБ. Його підтримали 264 народні депутати.