Сьогодні у Східній Європі стикаються “дві тектонічні плити”, а саме ліберальна демократія та автократія олігархів, заявив виконавчий директор Пенн Байден Центру дипломатії та глобальної взаємодії Майкл Карпентер під час пресконференції Democracy in action: Zero corruption conference. Він також розповів про політику США у нових реаліях східноєвропейського регіону.
“Так, Америка повернулася. І потрібно трохи часу, щоб люди обіймали відповідні посади, приймали рішення, приїхали в регіон та відновили взаємодію. Що це за інструмент? Інструмент називається взаємодія, адже в цьому регіоні є певні тектонічні плити – це ліберальні демократія та автократія олігархів. Вони стикаються і сутичка полягає в зовнішніх діячах. РФ окупувала Грузію, Росія присутня в Придністров’ї, Росія веде війну в Донбасі, все це мало значний вплив на ситуацію”, - зазначив Карпентер.
Однак, за його словами, є й те, що відбувається в самих суспільствах. Зокрема, корупціонери та олігархи вчепилися у владу, та мають значний вплив на політику та економіку.
“І ми бачимо, що саме тут відбувається така битва між демократією та автократією. І політичний простір обмежений. Але й обмежується доступ до демократичних благ. Якщо це правильна оцінка ситуації, то які є інструменти в США? Це взаємодіяти та не допускати олігархізації. Також сприяти конкуренції. Допомагати зберегти суверенітет і відстояти його від нападів зовнішніх діячів”, - зазначив Карпентер.
З одного боку, за його словами, для цього потрібні військові елементи, елементи стримування для того, аби країни могли захистити себе. А з іншого боку потрібно дуже активно співпрацювати з урядом, громадянським суспільством, діловими колами Грузії, України та Молдови. Це також потрібно для того, аби країни не зазнала цього надмірного впливу популістів та олігархів
“Саме тоді США має співпрацювати та взаємодіяти щодня. Нам потрібно постійно дивитися на те, що буде відбуватися тут. Не можна трохи поспівпрацювати, а потім піти. Ми маємо постійно просувати інституції, що є політично незалежними. Ми маємо майже щодня взаємодіяти з урядом, якщо в його діях нас щось непокоїть. Якщо це може призвести до збільшення впливу олігархів. Тобто все це зводиться до потреби ЄС та США працювати в тандемі та бути в курсі. Вимагати від уряду певних дій. Допомагати громадянському суспільству та підтримувати цю хвилю. Бо щойно ми відвернемося від цього регіону, ми кожного разу бачимо певний відкат назад”, - підсумував Карпентер.
Раніше колишній прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс заявив про те, що президент РФ Володимир Путін прагне не допустити інтеграції в ЄС і НАТО України, Грузії та Молдови, тому що успіх цих країн покаже приклад росіянам і загрожуватиме автократичному режиму в країні.
За його словами, у випадку України, Грузії та Молдови, виклики щодо членства в ЄС та НАТО є значно більшими, ніж були в інших країн. Кубілюс пояснив це тим, що зараз Росія виражає свій супротив членству вказаних країн кардинально по іншому, ніж вона це робила в 90-х роках минулого століття.