UA / RU
Підтримати ZN.ua

У НАБУ більше немає справ про незаконне збагачення

За декриміналізованою статтею розслідувалися справи на загальну суму 500 млн гривень. Поновити розслідування за умови її повернення до ККУ буде неможливо.

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) у середу, 27 березня, закрило останню справу за статтею "незаконне збагачення", декриміналізовану за рішенням Конституційного суду України.

"Відсьогодні в НАБУ більше немає справ про незаконне збагачення. Через рішення Конституційного суду повністю закриті 26 кримінальних проваджень, і 37 – в частині ст. 368-2 КК України… Найчастіше йшлося про доходи та майно народних депутатів, прокурорів, посадовців центральних органів влади та суддів", - йдеться у повідомленні на сторінці антикорупційного відомства в Facebook.

За даними детективів, загальна суму статків, законність походження яких досліджувалася в цих справах, становила близько 500 мільйонів гривень.

У НАБУ вчергове піддали критиці рішення КСУ, яке "відкриває посадовцям можливості для зловживань та надає індульгенцію на вчинення корупційних правопорушень". А також назвали його політично вмотивованим й таким, що суперечить зобов'язанням України у межах Конвенції ООН проти корупції і домовленостям із Міжнародним валютним фондом та Європейським Союзом.

"Переконані, що такий перебіг подій не відповідає суспільним інтересам та вимогам очищення влади від корупції. Прийняте рішення Конституційного суду – це крок назад у антикорупційній боротьбі України та крок назустріч реваншу старої системи", - йдеться у повідомленні.

У Бюро також нагадали про те, суперечки щодо нібито неконституційності статті про незаконне збагачення виникали у багатьох країнах, які борються із корупцією, однак їхні суди не скасовували її.

"Національне бюро переконане, що страх відповідальності напередодні початку роботи новоствореного Вищого антикорупційного суду України, який розглядатиме справи від НАБУ і САП, зокрема і з цією кваліфікацією, включив своєрідні політичні механізми регуляції", - наголошують антикорупціонери.

Детективи нагадали про те, що через рішення КСУ доведеться закрити не лише ті справи, які розслідує Бюро, але й ті, які вже слухаються у суді. Це справи голови Державної аудиторської служби Лідії Гаврилової, військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика, міністра інфраструктури Володимира Омеляна та судді з Луганщини.

"Поновити розслідування стосовно фігурантів всіх 65 кримінальних проваджень, а також підозрюваних та обвинувачених за вже викритими фактами незаконного збагачення (в разі повернення відповідної статті до ККУ) буде неможливим, адже закон не має зворотної сили. Тому набуте майно за замовчуванням вважатиметься законним, безвідносно до джерел його походження", - пояснюють у НАБУ.

Як відомо, 7 березня президент Петро Порошенко закликав парламентарів невідкладно прийняти нову редакцію статті про незаконне збагачення.

26 лютого Конституційний суд України скасував кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, визнавши статтю 368-2 Кримінального кодексу неконституційною і такою, що суперечить принципу презумпції невинуватості. Рішення було винесено на закритому засіданні Великої палати КСУ.

Подання до КСУ щодо конституційності статті 12 грудня 2017 року подали 59 депутатів – членів фракцій "Народного фронту", "Блоку Петра Порошенка", "Радикальної партії ", "Опозиційного блоку", груп "Відродження" і "Воля народу".

США та ЄС висловили стурбованість у зв'язку зі скасуванням кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, рішення КСУ піддали критиці Світовий банк, МВФ і "Велика сімка" (G7).

У НАБУ констатували, що змушені закрити 65 кримінальних проваджень за статтею про незаконне збагачення. Докладніше про необхідність реформування суду читайте в інтерв'ю судді КСУ Ігоря Сліденка у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".