Міністерство закордонних справ України офіційно повідомити російську сторону про непродовження Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ найближчої п'ятниці, 21 вересня. Повідомлення також отримають ООН та інші міжнародні організації, повідомив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
У ході спілкування з журналістами в Києві в середу, 19 вересня, голова МЗС пояснив, що зовнішньополітичне відомство має виконати всі ці процедури. Тільки після цього з'являться підстави для внесення відповідного законопроекту до Верховної Ради.
"Цього тижня ми відправимо формальну ноту Росії...Це формальність. Цей закон складається з півсторінки, але це важливо, щоб витримати всі юридичні процедури", - уточнив дипломат.
Як повідомлялося, 19 вересня набуло чинності рішення РНБО від 6 вересня про непродовження Договору про дружбу, співпрацю і партнерство з Росією. Президент Петро Порошенко підписав указ про введення документа в дію 17 вересня.
Договір про дружбу, співпрацю і партнерство між РФ та Україною, в якому закріплювався принцип стратегічного партнерства, визнання непорушності існуючих кордонів, поваги територіальної цілісності та взаємного зобов'язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного, був підписаний у 1997 році. У 2008 році угода була автоматично продовжена на 10 років.
У МЗС України вважають, що Договір про дружбу з РФ виконав свою місію, але тепер документ вичерпав себе у всіх можливих сенсах. До 30 вересня Україна повинна була вирішити, продовжувати дію Договору про дружбу на наступні 10 років чи ні.
У МЗС також зазначають, що розірвати договір не в інтересах України, але в інтересах України його не пролонговувати. Під час повідомлення РФ про непролонгацію договору Україна ще раз підкреслить, що непролонгація не впливає на обов'язок усунути порушення договору, що виникли в період його застосування (1 квітня 1999-го - 31 березень 2019 р.), на поточні судові та інші процеси мирного врегулювання суперечок та на обов'язок РФ дотримуватися інших норм і правил міжнародного права, в тому числі інших діючих договорів між державами.
І тому Україна знову запросить РФ дати свою згоду на розгляд усіх суперечок, які виникають з цього договору у Міжнародному суді ООН.
Детальніше читайте в статті Олени Зеркаль і Тараса Качки "Кесонна хвороба договірних відносин України з РФ" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".