UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Молдові стартує другий тур президентських виборів на тлі нових повідомлень про втручання Росії

Поліція країни посилила заходи, щоб уникнути повторення масштабної схеми підкупу виборців.

У неділю, 3 листопада, громадяни Молдови голосують у другому турі президентських виборів, затьмареному повідомленнями про російське втручання, пише Reuters.

Читайте також: Конституційний суд Молдови затвердив результати референдуму про вступ до ЄС

Прозахідний чинний президент країни Мая Санду, яка прискорила вихід Кишинева з орбіти Москви та просувала приєднання Молдови до ЄС, протистоїть підтримуваному проросійською партією кандидату Александру Стояногло.

За долею Санду уважно стежитимуть у Брюсселі через тиждень після того, як у Грузії, ще одній колишній радянській державі, яка сподівалася на вступ до Євросоюзу, керівна проросійська партія залишилася при владі.

Стояногло каже, що на посаді президента він також підтримуватиме інтеграцію до ЄС, але водночас розвиватиме зв'язки з Росією в національних інтересах. Він обіцяв спробувати відновити постачання газу з РФ і заявив, що зустрінеться з російським диктатором Владіміром Путіним, якщо жителі Молдови цього захочуть.

Результати голосування, ймовірно, зададуть тон парламентським виборам наступного літа, на яких керівна партія Санду буде боротися за збереження більшості.

Риторика Стояногло, яка балансує між Сходом і Заходом, контрастує з чотирма роками правління Санду, протягом яких зв'язки Молдови з Кремлем були розірвані, а безліч московських дипломатів вислано. Москва вважає уряд Санду “русофобським”.

Санду зображує Стояногло як людину Кремля, описуючи голосування як вибір між світлим майбутнім у ЄС і невизначеністю з нестабільністю.

Стояногло заявляє, що це неправда, а Санду не змогла подбати про інтереси громадян країни. Він звинувачує свою суперницю в політиці, яка розколює Молдову.

Втручання РФ

Поліція Молдови посилила заходи, щоб уникнути повторення масштабної схеми підкупу виборців, розгорнутої підтримуваним Росією олігархом-втікачем Іланом Шором у першому турі виборів і на референдумі щодо вступу до ЄС 20 жовтня.

РФ та Шор заперечують втручання. Олігарх наразі живе в Росії й відкрито закликав людей через соціальні мережі голосувати проти Санду, обіцяючи за це гроші.

Санду заявляла, що втручання вплинуло на результати виборів 20 жовтня і Шор намагався купити голоси 300 тисяч осіб — понад 10% населення країни.

Кишинів попередив низку країн про те, що Росія може спробувати зірвати голосування на закордонних виборчих дільницях, зокрема, в Італії, Франції, Німеччині, Іспанії, Канаді, Румунії, США і Великій Британії.

Молдовські виборці, які проживають на Заході, вважаються переважно проєвропейськи налаштованими і тому більше схильні підтримувати Санду, яка відстоює прагнення країни приєднатися до ЄС.

Очікується, що Стояногло отримає імпульс за рахунок “протестних голосів” проти того, як Санду керує економікою. Молдова бореться з наслідками пандемії коронавірусу та повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Все це спричинило великий наплив біженців і різке скорочення поставок російського газу, що спровокувало високу інфляцію.

Читайте також: Вибори в Молдові: РФ готує “підривні дії” проти закордонних виборчих дільниць — Politico

Чому голосування в Молдові важливе і для України, про цілі РФ і те, що означають результати референдуму, —  в статті Володимира Кравченка "Вибори в Молдові. Тривожно має бути не тільки Санду, а й Україні".