UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Мінветеранів заявили про зміни у ветеранській політиці після звільнення попереднього керівника

В. о. міністра Олександр Порхун назвав пріоритети в роботі команди Мінветеранів

Ветеранська політика в Україні потребує кардинальних змін, заявив Олександр Порхун, який наразі виконує обов’язки Міністра у справах ветеранів України після звільнення Юлії Лапутіної з посади міністра. Він наголосив, що ветеранська політика є важливою складовою національної безпеки та оборони України – адже, за прогнозами, після перемоги понад півтора мільйона військових повернуться до цивільного життя. Разом з ними до миру повертатимуться і їхні сім’ї, а також родини загиблих та зниклих безвісти Захисників і Захисниць України.

«Команда Мінветеранів сповідує принцип відновлення України через відновлення людей. Фізично, ментально, інформаційно. Саме тому ветеранська політика потребує кардинальних змін. Мінветеранів – це історія не лише про пільги, а про життя та його сенси, а також про потреби та можливості. Про лідерство, якісне адвокатування змін та їх імплементацію, про стимули та інструменти», – зазначив Порхун під час свого виступу на форумі «Україна. Рік 2024». 

Читайте також: Кабмін визначив тимчасового керівника Мінветеранів

Він підкреслив, що держава разом з громадами та суспільством має взяти відповідальність за якісну реінтеграцію українських Захисників і Захисниць, які повертаються з війни до мирного життя. Так само, як вони взяли відповідальність за Україну, коли стали на її захист зі зброєю в руках. 

Крім того, Порхун наголосив на розширенні та підвищенні якості медичних послуг, які мають забезпечити повноцінну реінтеграцію ветеранів до мирного життя.

«Медичне забезпечення є однією з основних проблем і саме воно у порівнянні з деякими іншими пільгами, спроможне вирішити потреби  ветеранів та забезпечити повноцінну реінтеграцію до мирного життя. Із попередніх домовленостей – змінити перелік за програмою «Доступні ліки» та розширити послуги з якісної стоматології. Як невід’ємна частина – психологічна реабілітація. Неприйнятно, коли третина ветеранів у  громадах не знає до кого та як звернутися. Де і як отримати [послуги]», – зазначив Порхун. 

Читайте також: Шмигаль анонсував створення реєстру ветеранів

Також, за його словами, команда Мінветеранів має напрацювати чіткі алгоритми дій з роботодавцями та синхронізувати комплексну роботу з державними органами щодо працевлаштування демобілізованих Захисників і Захисниць, з особливою увагою до осіб з інвалідністю внаслідок війни. 

«Ветеран війни у цивільному житті – лідер, фінансово незалежний, платить податки, створює робочі місця, посилює економіку та Україну в цілому! Готовий за першої необхідності повернутися в стрій!», – наголосив Порхун.

За його словами, серед головних пріоритетів Мінветеранів – діджиталізація ветеранських послуг. 

«Є-Ветеран – всі послуги в смартфоні і доступні в «один клік». Є розуміння і головне – глобальне бажання зробити це. Буде ухвалений єдиний стандарт надання послуг ветеранам за принципом «єдиного вікна» в ЦНАПах. Ми посилимо залученість представників органів влади на місцях та громадах до реалізації ветеранської політики. Майже чверть ветеранів говорить про відчуття байдужості представників органів місцевої влади до проблем ветеранів. І ми маємо змінити цю практику», – зазначив чиновник. 

Читайте також: Пільги на оплату комунальних: що змінилося для ветеранів та їх рідних

Важливою частиною роботи команди Мінветеранів Порхун назвав політику памʼяті – вшанування чеснот і звитяги полеглих Героїв.

«Я говорю про Національне військове меморіальне кладовище. Майбутні покоління українців мають розуміти ціну свободи, мають знати і пам’ятати завдяки кому вони живуть у вільній і незалежній Україні», – наголосив він.

Читайте також: Рада визначила  нове місце для Національного військового меморіального кладовища

Україна стає країною ветеранів. А отже, потребує сильної ветеранської політики, яка реально враховуватиме потреби військових. На жаль, цілісної ветеранської політики за 10 років війни досі немає. Про це пише Юлія П’єцко у статті «Ветеранам тут не місце? Якою має бути ветеранська політика в Україні» на ZN.UA.