Європейський парламент проголосував за введення санкцій проти всіх відповідальних за депортацію громадян України до РФ та примусове усиновлення українських дітей, а також проти організаторів фільтраційних таборів.
Про це сказано у ухваленій у Страсбурзі в четвер, 15 вересня, резолюції, повідомляє DW.
Резолюція закликає Єврокомісію та країни ЄС сприяти створенню спеціального трибуналу щодо розслідування злочинів Росії щодо громадян України.
Євродепутати продемонстрували розуміння того, що шляхом депортації та насильницьких усиновлень Росія "явно прагне змінити демографічний склад України".
За даними Києва, з 24 лютого 2022 року не менше мільйона громадян України було депортовано до РФ. Як стверджують у Європарламенті, ця кількість постійно зростає і, за деякими відомостями, може становити до 2,5 млн. осіб.
"Путін та його режим крадуть українських дітей, — заявив під час дебатів один із авторів резолюції депутат від Литви Пятрас Ауштрявічюс. — Вони прагнуть знищити українську ідентичність та українську націю".
Окрім того, Європарламент форсує створення Євросоюзом "Пакету захисту дітей". Цей механізм має забезпечити дітям і молодим людям, які рятуються від війни в Україні, термінову допомогу, сприяння возз'єднанню сім'ї та довгострокову реабілітаційну підтримку.
"Ми йтимемо слідами цих дітей і не зупинимося, поки вони не повернуться", - пообіцяла євродепутат від Чехії Мікаела Шойдрова.
Згідно з повідомленнями влади у Києві від 3 вересня, понад 200 тисяч дітей було насильно вивезено до Росії для усиновлення.
"Російська влада навмисно розлучає українських дітей з батьками, викрадає їх із дитячих будинків, інших закладів, лікарень", - йдеться у резолюції Європарламенту. Ці дії мають систематичний та масовий характер і включають злочинне знищення документів депортованих, пояснюється далі у тексті.
Управління Верховного комісара ООН з прав людини також задокументувало відомості про дітей, розлучених зі своїми сім'ями, коли дорослий, що їх супроводжує, не пройшов "фільтрацію".
Єврокомісії та країн ЄС слід спільно з українською владою, міжнародними організаціями та громадянським суспільством створити механізми документування фактів примусового переміщення українців та ретельного збирання всієї інформації про них, вирішили євродепутати. Також необхідно повністю підтримувати активістів, які на місцях дбають про депортованих українців та сприяють їхньому безпечному поверненню.
Європарламентарі ухвалили, що держави ЄС мають видавати тимчасові проїзні документи громадянам України, які опинилися в Росії без посвідчення особи, а також надати їм можливість отримати тимчасовий притулок у Євросоюзі.
Україну Європарламент закликав ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду, щоб полегшити судове переслідування відповідальних за військові злочини та злочини проти людяності, включаючи депортацію.
Кількість жертв російської окупації серед цивільного населення Ізюма Харківської області щонайменше вдвічі перевищує кількість загарбників, що постраждали від звірств у Бучі на Київщині. Руйнування ж у місті можна порівняти з пошкодженнями у кількох Бородянках