UA / RU
Підтримати ZN.ua

У ЄС думають про створення спеціальної прокуратури для розслідування військових злочинів Росії – Bloomberg

У інституції зможуть працювати міжнародні та українські прокурори.

У Європейському Союзі вивчають можливість створення спеціальної прокуратури, яка допомагатиме в розслідуванні російських воєнних злочинів, скоєних проти України, поки окремі розмови про організацію трибуналу для притягнення представників РФ за злочини агресії застрягають у юридичних суперечках. Про це пише Bloomberg із посиланням на людей, знайомих з дискусіями.

За їхніми даними, ідея запуску офісу, який, у першу чергу, допомагатиме Україні збирати докази воєнних злочинів окупантів, протягом цього тижня отримала широку підтримку серед країн-членів Євросоюзу.

Як планується, у роботі нового органу ЄС будуть брати участь українські та міжнародні прокурори. Точний перелік його повноважень ще визначається, однак спеціальна установа має сприяти просуванню Європи в цій сфері, поки 27 країн вивчатимуть шляхи притягнення РФ до відповідальності за війну проти нашої держави.

За словами співрозмовників видання, політики й правознавці досі не досягли згоди щодо створення спеціального міжнародного суду для розслідування злочинів агресії росіян, а Міжнародний кримінальний суд у Гаазі не має повноважень для таких процесів. Переговори ускладнюють юридичні і політичні аспекти, пов’язані зі створенням такої інституції, яка дозволить притягнути до відповідальності вищих політичних лідерів РФ.

Наразі Європейська комісію, Євроюст і агенція зі співробітництва у правоохоронній сфері опрацьовують способи створення спеціальної прокуратури для розслідування воєнних злочинів загарбників, яка зможе виконати запити України та підтримати роботу зі збору доказів, яка триває з 2022 року. Зусилля органу хочуть зв’язати з наявною командою суддів, прокурорів і правоохоронців з шести держав ЄС та України.

Читайте також: ПАРЄ ухвалила резолюцію про трибунал над Путіним та Лукашенком

Крім цього, у Євросоюзі розглядають запуск координаційного центру в Євроюсті в Нідерландах, щоб спростити координацію між різними прокурорами й групами, які беруть участь у розслідування російських воєнних злочинів. Центр також зможе зберігати докази для подальшого їх використання в судових процесах у національних трибуналах або для спеціального міжнародного суду, якщо він буде створений.

Співрозмовники Bloomberg вважають, що хоч ідея створення спеціального або "гібридного" трибуналу для Росії є складною з юридичної точки зору, вона може бути реалізована за достатньої політичної волі. У ЄС ще не визначилися з формою майбутнього суду, але погодилися продовжити відповідні переговори для обрання найкращого варіанту, який зможе отримати широку міжнародну підтримку.

Читайте також: Європарламент підтримав створення термінового спеціального міжнародного трибуналу для Росії

Раніше у США озвучили свій прогноз щодо того, коли може бути готовим міжнародний трибунал чи інший механізм, у рамках якого РФ буде притягнута до відповідальності за злочини проти людяності та військові злочини в Україні.