UA / RU
Підтримати ZN.ua

Турчинов не був єдиним, хто виступав за військовий стан на засіданні РНБО два роки тому

Пропозиції інших прихильників силових дій не внесли до стенограми.

Турчинов був не єдиним, хто виступав за застосування конкретних силових дій для відсічі агресору, йдеться у статті Валентини Самар для DT.UA.

У ній наголошується, що зі стенограми засідання РНБО від 28 лютого 2014 р. щодо ситуації у Криму, де напередодні було захоплено будівлі парламенту та уряду Автономії, виключили виступ першого заступника Генпрокурора Миколи Голомші.

У інтерв'ю DT.UA він заявив, що також пропонував ввести надзвичайний стан.

"Я говорив про те, що треба для початку ввести надзвичайний стан, а потім і воєнний. Я говорив, що військовослужбовців з Криму треба терміново передислокувати на Захід країни, а туди направити солдат із Заходу. Пропонував, зокрема, кинути клич добровольцям з Майдану, бо чинник присутності в Криму проукраїнських людей надзвичайно важливий. Коли заговорили про те, що на Чонгарі в'їзд до Криму блокує "Беркут", я сказав: "Це державна зрада. Треба взяти два-три ПКРС - і цього блокпосту вже немає. Треба захищати Батьківщину - це була моя позиція. Я, звісно, не представник Збройних сил, але як людина, котра розуміє, що таке захист країни і захист кордонів, вважав, що треба всі сили кинути на те, аби реально відстоювати територіальну цілісність України", - наголосив Голомша.

Крім того, як ідеться у статті, екс-начальник Генштабу ЗСУ генерал Володимир Замана в кількох інтерв'ю про це засідання РНБО говорить, що також виступав за воєнний стан.

"Я почекав, поки всі виступлять. А потім підняв руку і сказав, що армія поки що не перейшла повністю на  контрактну службу, тому нам справді потрібна мобілізація, щоб укомплектувати частини. Водночас, у нас були повноцінні підрозділи, готові того ж дня виконати завдання. Це 12-15 батальонно-тактичних груп: ВДВ, 30-та і  72-га бригади, повітряні сили. Але Олександр Турчинов подумав і сказав: "Ні, наші західні партнери радять не робити різких рухів". Я відповів йому, що буде пізно. А він вирішив не вводити війська", - розповідав у інтерв'ю виданню "Гордон" Володимир Замана. Він також стверджував, що його позицію "підтримали нардеп Андрій Сенченко, заступник генпрокурора Микола Голомша, представники Криму", намагався говорити окремо з учасниками засідання. "Стався скандал. У результаті я плюнув і з власної ініціативи виїхав до Криму", - згадує Замана.

На думку автора статті, кінцева мета ініціаторів опублікування стенограми - підняти публічну вагу Олександра Турчинова до рівня, потрібного для одержання прем'єрського поста та/або для того, щоб очолити партію "Народний фронт", що увійшла в піке.

"Одночасно - випхати Юлію Тимошенко з черги на прем'єрство, а "Батьківщину" - з другого місця в рейтингу партій. Таким чином, ймовірно, планується вбити кілька зайців. У одному з них - яйце з голкою життя Яценюка Безсмертного, далі - переформатування уряду й парламентської більшості, відтягування дострокових виборів, а, в разі їх неминучості - максимальне зниження рейтингу "Батьківщини", - йдеться у статті.

Нагадаємо, 22 лютого на засіданні парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони оприлюднена нібито повна стенограма засідання РНБО, яке відбулося 28 лютого 2014 у зв'язку з подіями в Криму.

Детальніше про стенограму засідання щодо Криму читайте у статті Валентини Самар "Унтер-офіцерські вдівці" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".