UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тука: Нам доведеться поступово відкривати торгові шлюзи і знімати блокаду з Донбасу

Георгій Тука виступає проти "відсікання" непідконтрольних територій на Сході.

Екс-губернатор Луганщини, а нині заступник міністра з питань окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб, заявив в інтерв'ю DT.UA, що "емоційне" рішення про блокаду Донбасу було справедливим на короткостроковому етапі, але перетворилося на "дурість і недалекоглядність" в перспективі.

Він зазначає, що з непідконтрольними територіями існує безліч економічних зав'язок і без реального скрупульозного пошуку альтернатив "навіть починати розмову про якесь відсікання - лукавство або некомпетентність".

Читайте також: Георгій ТУКА: "Україні потрібна чесна дискусія і пряма відповідь на запитання: що ми робимо з Донбасом — реінтегруємо чи відтинаємо?"

"Якщо, приміром, зараз зупинити поставки антрациту на Луганську станцію в м. Щастя, то понад 1 мільйон жителів області, які проживають на нашій території, залишаться без електроенергії. Альтернативи досі немає. Тільки зараз нібито почали замислюватися про те, що треба замкнути Луганську область на загальну систему, ліквідувавши цей енергетичний острів. З іншого боку, 95% ресурсу водоканалу Попасної іде на окуповані території. То що, взяти й відключити людям воду? За що?", - зазначив екс-губернатор.

"У момент, коли почалися активні бойові дії, коли гинули сотні наших солдатів, коли утворювалася лінія розмежування, Україна прийняла для себе досить різке рішення - відмовитися від поставок на окуповані території води, харчів, перекрила фінансові й соціальні потоки. Я на той момент не був причетний до цих рішень, але як людина, як громадянин їх підтримував. Бо тоді цими заходами мені, як і всім, хотілося покарати населення, яке кричало: "Путін, прийди!" Це було емоційно, але чесно. І з боку простих людей, і з боку держави, яка, по суті, була в шоці від того, що відбувається", - зазначив він.

На його думку, цей крок, справедливий на якомусь короткостроковому етапі, перетворився на "дурість і недалекоглядність" в перспективі.

"Розум так і не взяв гору. Емоції розгубленої держави, що не трансформувалися в довгострокову стратегію, якщо комусь і прислужилися, то це ворогу - Росії, яка зайшла на окуповані території рублем і товаром. А також нашому рідному корупціонеру й контрабандисту, який оперативно всівся на потоки й схеми блокпостів і бюджету. Ми не зробили обов'язкового другого кроку - не відкрили закупорений вентиль, не дали зрозуміти людям, що вони нам потрібні, вони наші, і ми будемо їх годувати й піклуватися про них. Це був досить короткостроковий люфт, коли ми відрізали, а Росія не зважувалася зайти. Коли ми повинні були повертатися до людей обличчям і всіма силами тягти їх на свій бік", - заявив заступник міністра.

"Водночас ми й зараз продовжуємо заводити на ту територію гривню, виплачуючи зарплати людям, які працюють на українських підприємствах. Ці гроші витрачаються на повсякденні потреби і товари російського виробника. Виходить, що ми своїми грошима субсидіюємо підприємства країни-агресора. Тепер же, говорячи про реінтеграцію, нам доведеться поступово відкривати торговельні шлюзи й знімати блокаду, а також додатково боротися і з рублем, і з російськими виробниками", - зазначив він.

Раніше повідомлялося, що Україна готова у стислі терміни розробити закон про вибори в ОРДЛО, і терміново провести їх, щоб вже до кінця літа отримати легітимних представників Луганська і Донецька. За словами заступника міністра закордонних справ України Вадима Пристайка, український уряд готовий вести переговори з законно обраними представниками ОРДЛО, навіть якщо зараз офіційний Київ вважає їх злочинцями.

Повне інтерв'ю Інни Ведернікової з Георгієм Тукою "Україні потрібна чесна дискусія і пряма відповідь на запитання: що ми робимо з Донбасом - реінтегруємо чи відтинаємо?" читайте у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".