UA / RU
Підтримати ZN.ua

Центрвиборчком відкинув звинувачення в упередженому підході до "нарізки" округів

У ЦВК наголосили, що "нарізали" округи відповідно до норм закону.

Член Центральної виборчої комісії Олександр Осадчук вважає необгрунтованими звинувачення спостерігачів громадянської мережі ОПОРА в упередженому підході до встановлення кордонів виборчих округів.

"Читаючи висновки поважної організації громадської мережі ОПОРА, яка в основі своєї діяльності ставить таку благородну мету, як забезпечення відкритості та прозорості діяльності органів влади, хочеться вірити в об'єктивність і порядність людей, які представляють її в публічній площині. Однак, ознайомившись з поспішними висновками щодо розподілу виборчих округів Центральною виборчою комісією, як мимоволі пригадуються слова Стефана Цвейга, коли він оцінював особисті якості одного з політичних інтриганів минулого, який керувався таким принципом щодо своїх опонентів: спочатку їх треба приголомшити, і це буде надійніше, ніж їх переконувати", - сказав Осадчук.

На його думку, спостерігачі ОПОРИ у своєму аналізі не посилаються на норми закону, який регулює ці питання, а також навіть не намагаються навести якісь власні аргументи.

Як приклад Осадчук наводить Полтавську область. "Тут, на думку ОПОРИ, можна було зберегти Лубенський район в цілісному вигляді і включити всю його територію в межі виборчого округу № 148. На перший погляд, все правильно, якщо скласти кількість виборців адміністративно-територіальних одиниць, куди входять місто Лубни, Великобагачанський, Оржицький, Семенівський і Хорольський район, то їх буде 162 500 виборців. Здавалося б, питання вирішено, а ЦВК вишукував якісь інші мотиви, щоб розділити район, чи то для когось, чи то для чогось. Але коли подивитися більш скрупульозно, то картина не така вже й проста", - додав він.

Осадчук наголосив, що середня кількість виборців у Полтавському регіоні, що припадає на один округ з восьми, становить 151,1 тис. виборців. Отже, якщо в окрузі буде на десять тисяч виборців більше, то їхня чисельність, відповідно, зміниться в інших округах в ту або іншу сторону.

За його словами, у сусідньому, 151 виборчому окрузі з центром у м. Лохвиця, в районах, туди входять Гадяцький, Гребінківський, Лохвицький, Пирятинський, Чорнухинський, проживає тільки 139 тис. виборців. "Сюди і були додані окремі виборчі дільниці з Лубенського району. Адже Закон України «Про вибори народних депутатів України» встановлює мінімальну та максимальну межу щодо кількості виборців в одномандатних округах у межах 12 відсотків (частина 2 статті 18) середньої їх кількості, визначеної постановою ЦВК на рівні 161 тис. 140 виборців", - пояснив член ЦВК.

"Нескладні підрахунки дають можливість зрозуміти, що для повноцінного, сформованого на принципах дотримання вимог закону виборчого округу необхідно додавати принаймні дві тисячі виборців. Як бачите, нічого особистого, а тільки чиста арифметика, про яку чомусь забули, випадково чи ні, шановні дослідники", - підкреслив Осадчук.

За його словами, аналогічна ситуація у виборчих округах №146 і №150. "Так, у 146-й можна було б включити тільки м. Кременчук, де 178 600 виборців. Але що ж тоді залишилося б в 150-му окрузі, куди входить м. Комсомольськ, Глобинський і Кременчуцький райони і де зареєстровані тільки 120 800? Отже, частину компактно розміщених виборчих дільниць Автозаводського району м. Кременчука додали до цього округу. У чому ж помилка? Мабуть, в тому, що дуже комусь хочеться, щоб вона була. Така ж ситуація і в деяких інших регіонах", - сказав він.

"Так, можливо, оцінки з претензійною назвою "аналіз" необхідно заради об'єктивності робити більш глибоко, зі знанням предмета, а не тільки спираючись на поверхневі судження", - переконаний член ЦВК.

Відзначимо, спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА заявили про необгрунтованість розподілу Центральною виборчою комісією територіальних громад при утворенні 52 з 225 виборчих округів на постійній основі.

"Тобто, раніше місто або район повністю входили до складу округу, а тепер місто розділене між кількома, в округ зараховані жителі ближніх сіл і селищ. Дана конфігурація є нетрадиційною для низки громад і свідомо розбиває електоральні групи за ознакою місця проживання. Друга категорія - формування анклавів, територій, що належать одному округу, але оточені громадами, що знаходяться в складі іншого", - відзначили спостерігачі ОПОРИ.

Окрему увагу ОПОРА звернула на округи, нові межі яких позитивно або негативно впливатимуть на кампанії кандидатів, які вже проводять агітаційну діяльність. Так, 19 виборчих округів або 8,4% від загальної кількості утворені в конфігурації, яка буде допомагати або заважати оптимальним результатами кампанії кандидатів.

ОПОРА відзначає, що порушень чинного законодавства під час утворення виборчих округів не було зафіксовано, а кількість виборців у кожному знаходиться в допустимих межах відхилення. Втім, результати "нарізки кордонів" не завжди мають логіку організації якісної виборчої кампанії, а подекуди будуть ускладнювати її проведення. !zn

Читайте також:

70 виборчих округів сформовано з порушенням принципу компактності, - Томенко


Центрвиборчком оголосить офіційні результати виборів до Ради не пізніше 12 листопада

ЦВК постановою про округи «порвав Луганську область на шматки»

ЦВК створила 225 одномандатних виборчих округів