Правління "Transparency International Україна" констатує спроби перших осіб держави встановити через генерального прокурора Віктора Шокіна особистий контроль над ключовими антикорупційними органами, щоб змусити їх працювати у власних інтересах.
"Цим чиновники позбавляють Україну майбутнього без корупції, а громадян - можливості подорожувати по Європі без віз", - повідомляє прес-служба організації у вівторок.
У громадській організації вважають Шокіна персонально відповідальним за провал боротьби з високопоставленими корупціонерами.
"З очевидним погодженням з вищим керівництвом країни генеральний прокурор Віктор Шокін намагається максимально зробити залежною Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру", - говорять експерти "Transparency International Україна".
Вони пояснюють, що для цього Шокін делегував в комісію по формуванню прокуратури Юрія Севрука, Юрія Грищенка, Романа Балита та Миколи Садового. Як наголошується, всі ці особи в часи режиму екс-президента Віктора Януковича довгий час працювали на високих посадах в органах прокуратури.
Експерти підкреслили, що Спеціалізована антикорупційна прокуратура є ключовою ланкою для запуску Національного Антикорупційного Бюро, створеного безпосередньо для розслідування корупційних злочинів чиновників України. "Без неї Бюро фактично не запрацює. А у разі провалу запуску реально незалежних антикорупційних органів до кінця цього року, Європейський Союз гарантовано відмовить Україні в безвізовому режимі. Це прямо передбачено Планом дій щодо візової лібералізації з ЄС", - йдеться в повідомленні.
У Transparency нагадали, що саме тому український МЗС оприлюднив вимоги міжнародних партнерів із переобрання складу комісії з формування антикорупційної прокуратури.
На думку правління "Transparency International Україна", спроби Шокіна створити маріонетковий антикорупційний орган свідчать про "його наполегливе небажання проводити будь-які реформи як всередині прокуратури, так і у сфері протидії корупції". "Більше того, ТІ Україна констатує, що саме за згодою генпрокурора і перших осіб країни зараз ведеться спрямована кампанія з дискредитації представників реформаторського крила генеральної прокуратури. Проти цих осіб вже з'явився ряд замовних публікацій і псевдорозслідувань, які нібито доводять їх зв'язку з корупційними кланами і російським істеблішментом. Фігурантами цих статей, зокрема, вказують і Transparency International та членів його правління, асоційованих з відомою юридичною компанією "Arzinger", - йдеться в повідомленні.
"Transparency International Україна" спростовує звинувачення на свою сторону і готова надавати пояснення щодо своєї діяльності і процедур роботи.
Раніше повідомлялося, що генпрокурор України Віктор Шокін відмовляється виконувати пункти Плану дій з візової лібералізації, навіть ті, які особисто чув від посла ЄС в Україні Яна Томбінського, що зриває введення безвізового режиму для України з Євросоюзом. Більше того, Шокін пригрозив почати перевірку МЗС "за дискредитацію органів державної влади" перед ЄС.
30 жовтня Міністерстві закордонних справ підтвердили цю інформацію.
Раніше Посол ЄС в Україні Ян Томбінський написав лист в МЗС України, в якому закликав замінити так звану "четвірку Шокіна", яка повинна вибрати кандидатури на адміністративні посади в Спеціальній антикорупційній прокуратурі.
ГПУ на чолі з Віктором Шокіним знаходиться в безпосередній сфері впливу президента України Петра Порошенка, який неодноразово обіцяв українцям безвізовий режим у найближчому майбутньому.