UA / RU
Підтримати ZN.ua

ТОП-7 питань про повноваження президента

Більшість кандидатів обіцяють збільшення пенсій та зменшення тарифів, однак не мають повноважень на це вплинути.

Уже в неділю, 31 березня, українцям доведеться зробити свій вибір серед кандидатів у президенти та поставити відповідну позначку у бюлетені. Три місяці офіційно і ще тривалий час до цього кандидати на пост глави держави обіцяли провести низку реформ, підвищити добробут населення та інше, однак чи насправді вони можуть реалізувати всі свої обіцянки.

ТОП-7 питань про повноваження президента:

1. Чи може президент підвищити пенсії та зарплати?

Президент України прямо не впливає на соціальні виплати. Він може доручити уряду розглянути питання про підвищення соціальних гарантій, однак рішення визначається Верховною Радою України за поданням Прем'єр-міністра України, який затверджує його, базуючись на економічних показниках. Збільшення видатків із бюджету без збільшення доходів, в тому числі за рахунок зростання податків, неможливе.

2. Як президент може вплинути на тарифи на комунальні послуги?

Президент не приймає рішення про розмір тарифів. Тарифи на газ затверджує Кабінет міністрів. Знизити тарифи на газ можна лише при зменшенні закупівельної ціни, у іншому разі різницю між закупівельною ціною та ціною, яку платить населення, компенсовують за рахунок бюджетних коштів. Бюджетні кошти – це сплачені кожним українцем податки, які мають йти на підтримку соціальної сфери: медицину, освіту, дороги, зарплати та інше.

Тарифи на водопостачання та опалення встановлюють органи місцевого самоврядування за погодженням Нацкомісії з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Вона ж і затверджує тариф на електропостачання.

3. Яким чином армія залежить від президента?

Президент є головнокомандуючим Збройних Сил України. Він призначає на посади та звільняє з посад вище командування, здійснює керівництво у сферах національної безпеки та оборони держави, а також очолює Раду національної безпеки і оборони України. Президент засновує або ліквідовує нові роди військ, приймає рішення про мобілізацію та введення воєнного стану.

Питання фінансування та життєдіяльності армії дійсно багато в чому залежить від президента та РНБО, яке він очолює, однак в окремих випадках потребують погодження з Кабінетом міністрів чи Верховною Радо.

4. Яка роль президента в міжнародній політиці? Чи вирішує президент питання членства в ЄС та НАТО?

Одна з головних функцій президента – зовнішньополітична. Він представляє державу в міжнародних відносинах, веде переговори та укладає міжнародні договори України, приймає рішення про визнання іноземних держав, призначає та звільняє глав дипломатичних представництв України в інших державах і при міжнародних організаціях; приймає вірчі і відкличні грамоти дипломатичних представників іноземних держав. Може вести переговори про членство України в певних організаціях, однак не може приймати рішення самостійно, а потребує в ньому підтримки парламенту.

Наразі в Конституції України закріплені положення щодо стратегічного курсу держави на отримання повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору. Відповідно до статті 102, президент України є гарантом реалізації стратегічного курсу країни на набуття повноправного членства в ЄС і НАТО. Однак стаття 116 відносить до повноважень Кабінету міністрів реалізацію цього стратегічного курсу.

5. Чи може президент негайно закінчити війну?

Рішення про припинення бойових дій має прийматись в двосторонньому порядку. Президент несе відповідальність за умови, на яких підписується мирний договір.

6. Як президент буде проводити реформи?

Президент не проводить реформи. Втілення реформ можливе при підтримці уряду та парламенту, тому для цього президенту потрібно бути головою коаліції політичних сил. Глава держави може подавати парламенту власні законопроекти, підписувати або ветувати уже ухваленні. При цьому парламент може обійти президентське вето та ігнорувати його незгоду із рішенням.

7. Кого призначає президент?

Суто від президента залежать кандидатури міністрів оборони та закордонних справ, генерального прокурора, голови Національного банку, Служби безпеки та голів облдержадміністрації. При цьому більшість із цих призначень потребують затвердження Верховною Радою.

Все, що потрібно знати про вибори в Україні в спецтемі ZN.UA Вибори-2019:

Вибори президента України відбудуться вже зовсім скоро, до 31 березня залишається трохи менше тижня. Свої кандидатури для участі у виборах висунули 39 кандидатів.

У статті для DT.UA правозахисниця Тетяна Дурнєва пише про те, що у разі другого туру виборів (21 квітня) часу на процедуру зміни місця голосування залишиться критично мало. І якщо дату кінцевого терміну прийому заяв можна назвати вже зараз (до 15 квітня), то дата початку прийому заяв поки невідома, адже спочатку повинні бути встановлені результати першого туру. Детальніше читайте в матеріалі "Невидимі виборці" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".