UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Тому що кожен з нас президент" та "Кожен з нас загинув на Донбасі": основні акценти промови Зеленського в Раді

Перша промова президента шокувала український політикум.

Перша промова президента Володимира Зеленського з одного боку була тепло об'єднала всіх, хто її слухав, а з іншого льодяним душем отверезила присутніх у Верховній Раді депутатів та чиновників. Про що говорив новий президент під час своєї інавгурації.

До Верховної Ради Володимир Зеленський йшов під оплески прихильників та громадян, які зібрались у Маріїнському парку. Безпосередньо до людей він не підходив, однак радісно помахував всім рукою.

Присягу приймає кожен із нас

На початку своєї промови президент за багаторічною професійною звичкою трохи пожартував та заявив, що сьогодні присягу приймає не він один, а всі українці, і особливо ті, хто за нього голосували. Мовляв не красиво буде, якщо президента спіймають п'яним за кермом, на хабарі чи інших порушеннях. А будувати країну потрібно тільки разом.

"Тому що кожен з нас Президент. Не 73 відсотки, які за мене голосували, а всі 100 відсотків українців. Це не моя, це наша спільна перемога. І це – наш спільний шанс. За який ми несемо спільну відповідальність. І щойно – не тільки я складав присягу, а кожен з нас поклав руку на Конституцію і прийняв присягу. І сьогодні кожен з нас несе відповідальність за країну", - розпочав Зеленський.

Це стало об'єднавчим моментом і задало позитивного настрою, однак навіть прихильники Зеленського виглядали настророженими.

Нас 65 мільйонів

У панукраїнських настроях президент Зеленський зайшов далі, аніж будь-хто, заявив, що українців у світі 65 мільонів. Сюди він додав і українську діаспору, яку закликав повернутись додому та працювати на розвиток історичної Батьківщини.

"Ви нам дуже потрібні. Усім, хто готовий будувати нову, сильну та успішну Україну, я з радістю надам українське громадянство", - сказав президент.

Спільний біль - Донбас

Війну на Донбасі президент Зеленський назвав спільним болем, і додав, що готовий заради її припинення на все. І на переговори, і на інші кроки, але НЕ ГОТОВИЙ жертвувати територією. При цьому додав, що готовий пожертвувати заради цього своєю популярністю та рейтингом.

"Але у нас є і спільний біль. Кожен з нас загинув на Донбасі. Кожного дня ми втрачаємо кожного з нас. І кожен з нас – переселенець…. І кожен з нас – заробітчанин", - сказав він.

"Дивне запитання. А на що готові ви заради життя близьких вам людей? Можу запевнити – задля того, щоб наші герої більше не гинули, я готовий на все. І я точно не боюсь ухвалювати складні рішення, я готовий втрачати свою популярність, свої рейтинги, і якщо буде потрібно – я без вагань готовий втратити свою посаду, щоб тільки настав мир. Не втрачаючи наших територій", - пафосно заявив президент.

При цьому Зеленський різко перейшов на російську і вже цією мовою додав, що хоча території наші, "мы должны возвращать их сознание. Вот что мы потеряли".

Такий фразовий перехід Зеленського на російську викликав обурення в голови "Радикальної партії" Олега Ляшка, який криком вимагав повернутись до української мови. Однак відповідь депутат отримав різку: "Дякую, що продовжуєте ділити людей, пане Ляшко".

Перша порція відставок

Згодом Володимир Зеленський перейшов до інших тем, як от тарифи, зарплати, медицина, дороги, які між іншим не належать до повноважень президента. При цьому він як і обіцяв, презентував свою "фішечку" для уряду та парламенту.

Спочатку президент "м'яко" заявив, що чинний уряд говорить про занадто велику кількість перешкод для реформ, тому він має піти у відставку.

"І я не розумію наш уряд, який тільки розводить руками й каже: ми нічого не можемо зробити. Неправда. Можете. Ви можете взяти аркуш, взяти ручку і звільнити свої місця для тих, хто буде думати про наступні покоління, а не про наступні вибори! Зробіть це. І люди оцінять", заявив Зеленський.

І поки в Раді панувала тиша, під парламенту цю заяву сприйняли гучними оваціями.

Відставка Ради

Хоча ця заява не була очікуваною для першої промови президента, однак наступна взагалі перевершила очікування. І якщо першим ділом президент виступив із вимогою до депутатів прийняти закон про скасування депутатської недоторканості, про відповідальність за незаконне збагачення та закон про вибори.

"А також прошу звільнити з посад голову Служби Безпеки України, генерального прокурора України та Міністра оборони України", - додав Зеленський та зробив вирішальний удар

"Це геть не все, що ви можете зробити. Але для початку – достатньо. У вас буде два місяці. Ухваліть ці важливі закони та рішення. Я розпускаю Верховну Раду України 8-го скликання", - додав президент.

Цієї заяви не очікували навіть глядачі під парламентом, які на кілька хвилин завмерли та почали оглядатись на людей поруч.

"Протягом свого життя я намагався робити все, щоб українці усміхалися. Це була моя місія. Тепер я робитиму все, щоб українці принаймні більше не плакали", - завершив президент.

У сесійній залі після цих слів запланувала тиша. Після пісні "Боже, нам Україну храни" спікер Андрій Парубій спробував віджартуватись від президента та розрядити атмосферу напруги, але кумедною виглядала саме ця спроба, а не жарт Парубія, який закрив урочисте засідання.