Відсутність політичної волі у керівництва країни є головною перешкодою для ефективної боротьби з корупцією в Україні.
Саме з цієї причини Національне агентство із запобігання корупції (НАПК) дотепер не розпочала свою роботу. Про це глава Представництва ЄС в Україні Ян Тобминский заявив у п'ятницю, 19 лютого, передає "Радіо Свобода".
"Я не можу пояснити, чому Агентство не створено за 8 місяців. Це питання політичної волі, немає технічних умов, які не давали б можливості це зробити. А як побороти корупцію - це питання політичної волі. Тут картина така ж, як і з цим Агентством - воно не може заробити, тому що хтось не зацікавлений, щоб воно працювало", − підкреслив дипломат.
Напередодні Томбінський жорстко розкритикував прийнятий Верховною Радою закон про електронне декларування майна і доходів чиновників, який "не відповідає антикорупційним зобов'язанням, прийнятим керівництвом України".
Створення Національного агентства з питань запобігання корупції є однією з умов отримання Україною безвізового режиму з ЄС. Одним із завдань НАПК є контроль за деклараціями чиновників і відповідністю їх офіційних доходів способу життя.
Спочатку планувалося, що Агентство почне свою роботу до кінця 2015 року, але поступово ці терміни зсувалися. У грудні Кабмін призначив трьох з п'яти членів НАПК, главою відомства був обраний народний депутат від БПП Віктор Чумак.
28 січня Чумак склав з себе повноваження глави НАПК, заявивши, що початок роботи Агентства блокується.
Приймаючи необхідні для безвізового режиму з ЄС антикорупційні закони депутати нерідко вносять до них зміни, які нівелюють ефективність механізмів боротьби з корупцією. Детальніше про це читайте у статті Дар'ї Каленюк і Тетяни Пеклун "Закони опору та протидії: як євроінтеграція долала депутатську жадібність" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна."