UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тимошенко, Рабінович і Ляшко очолили рейтинг політиків-брехунів за підсумками 2018 року – VoxUkraine

За результатами моніторингу, менше третини заяв Тимошенко і Рабиновича виявилися правдивими.

Лідерка партії "Батьківщина", кандидат в президенти України Юлія Тимошенко в черговий раз очолила антирейтинг брехунів і маніпуляторів, складений аналітиками фактчекінгової платформи VoxUkraine за підсумками 2018 року. На другому і третьому місцях опинилися позафракційний народний депутат, один з лідерів "Опозиційної платформи – За життя" Вадим Рабінович і голова "Радикальної партії", кандидат у президенти Олег Ляшко.

Найбільш чесними політиками, за результатами моніторингу їхніх заяв, виявилися кандидати в президенти Анатолій Гриценко ("Громадянська позиція") й Андрій Садовий ("Самопоміч"), а також прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

За кількістю відверто неправдивих заяв Рабінович випередив Тимошенко. Проте голова "Батьківщини", за результатами моніторингу, є однозначним лідером за кількістю маніпуляцій. Це дозволило їй з невеликим відривом зайняти перше місце в антирейтингу.

VoxUkraine

Його укладачі проаналізували 248 публічних заяв Тимошенко. Менше третини з них – 31,5% - виявилися правдивими, третина – 33,5% - брехнею. 27% заяв Тимошенко аналітики визнали маніпулятивними, у 8,1% виявлено перебільшення.

Зокрема, в 2018 році голова "Батьківщини" заявила, що держборг України досяг 82% ВВП. Однак ці цифри були актуальні два роки тому, а до 2018-го цей показник знизився до 60%.

Говорячи про газові контракти 2009 року, Тимошенко називала їх вигідними для України і не згадувала про підвищення ціни на газ і принцип "бери або плати". Ціну на транзит тоді було збільшено вдвічі, проте вартість газу для України також істотно зросла: з 2008 по 2014 рік майже втричі.

Лідером за кількістю брехливих висловлювань став Вадим Рабінович. З 444 проаналізованих командою VoxUkraine заяв виявилися неправдою 39,9%, ще 24,4% - маніпуляціями, та 4,1% - перебільшенням. Зокрема, він запустив в інформаційний простір фейк, що уряди Росії і Білорусі нібито звільнили пенсіонерів від комунальних платежів.

З 285 заяв Олега Ляшка правдивими виявилися лише 40,7%. У кандидата в президенти від "Опозиційної платформи - За життя" Юрія Бойка цей показник склав 44,6%.

VoxUkraine

У заявах інших політиків, які потрапили до рейтингу, аналітики виявили правди більше, ніж брехні, маніпуляцій і перебільшень. У цьому списку опинилися президент Петро Порошенко (56,7% правдивих заяв), лідер "Свободи" Олег Тянибок (66,3%), кандидат у президенти Анатолій Гриценко (68,1%), прем'єр-міністр Володимир Гройсман (69,3%) і мер Львова Андрій Садовий (73,1%).

Укладачі рейтингу відзначають, що високий рівень правдивості заяв Гройсмана і Садового обумовлений, зокрема, тим, що в 2018 році вони переважно озвучували дані офіційної статистики у сферах, за які відповідають.

VoxUkraine

Шоумена Володимира Зеленського та музиканта Святослава Вакарчука до рейтингу не включили через малу кількість політичних заяв в 2018 році. Однак в інтерв'ю Дмитру Гордону в грудні Зеленський продемонстрував дуже поверхневі знання з економіки, щодо ситуації в Україні та міжнародних відносин, відзначають аналітики. Зокрема, як виявилося, шоумен запропонував попросити озброєння та "підписати договір якийсь про військову підтримку" з Канадою і Польщею. Хоча Україна вже давно отримує зброю з-за кордону, і договори про військове співробітництво з Канадою, Польщею й іншими країнами підписані і діють.

За підсумками аналогічного аналізу VoxUkraine за 2017 рік, Юлія Тимошенко також очолила антирейтинг за кількості брехні, маніпуляцій і перебільшень, виявлених в її риториці. Лише 10% заяв лідерки "Батьківщини" виявилися правдивими. На другому і третьому місці антирейтингу опинилися Вадим Рабінович і Юрій Бойко.

У той же час, головними правдорубами української політики виявилися Володимир Гройсман, Петро Порошенко і Міхеїл Саакашвілі. Аналітики підкреслили, що зловити президента і прем'єр-міністра України на брехні вкрай важко, оскільки вони практично не роблять емоційних заяв і звертають увагу громадян тільки на досягнення влади.