UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тимошенко хоче якомога швидше прибрати ЧФ РФ з України

Екс-прем'єр вважає ЧФ РФ джерелом війни, яке не можна залишати в Україні.

Екс-прем'єр-міністр Юлія Тимошенко вважає, що Харківські угоди, які продовжують термін перебування Чорноморського флоту РФ в Україні, має бути негайно денонсовано. Про це вона заявила в інтерв'ю ВВС.

"Чорноморський флот, особливо після всіх подій, які зараз відбуваються, потрібно визначити як осередок військової нестабільності на території України, як джерело війни", - сказала Тимошенко.

За її словами, для цього потрібно якнайшвидше прибрати ЧФ РФ з України. "Я маю на увазі, що Харківські угоди має бути денонсовано. А ми повинні зробити все, щоб якомога швидше цей флот з країни пішов. Тому що це джерело війни, яке ми не можемо залишити в Україні. І сьогодні цим словам є абсолютне підтвердження", - підкреслила екс-прем'єр.

Раніше в.о. міністра закордонних справ 3 заявляв, що після виникнення на території кримського півострова конфлікту Україні слід проаналізувати договірну базу про базування Чорноморського флоту Росії - Харківські угоди - з метою деескалації ситуації та ймовірної демілітаризації Криму.

Нагадаємо, Росія і Україна уклали базовий договір про умови перебування Чорноморського флоту Росії на території України в 1997 році, в ньому чітко обумовлено умови оренди російського флоту на території України, в тому числі зафіксовано орендну плату в розмірі 98 мільйонів доларів, а також термін перебування Чорноморського флоту РФ на території України до 28 травня 2017 року.

Проте у квітні 2010 року було підписано так звані "харківські угоди": президенти Росії та України - Дмитро Медвєдєв і Віктор Янукович - у результаті переговорів у Харкові домовилися продовжити термін перебування російської бази у Криму на 25 років, починаючи з 2017 року, коли закінчується дія нинішньої угоди, з правом її продовження ще на п'ять років. Влада обґрунтувала таку угоду домовленістю "Газпрому" і "Нафтогазу" про пільгові ціни (знижки) на газ для України.

Дану угоду було ратифіковано Радою 27 квітня 2010 року. Опозиційні депутати неодноразово намагалися рішенням парламенту скасувати цей договір. Однак закон "Про внесення змін до регламенту Верховної Ради України" від 11 січня 2012 року заборонив депутатам вносити на розгляд парламенту законопроекти про денонсацію міжнародних договорів України. Однак 31 травня 2012 року Конституційний суд України визнав неконституційним цей закон. !zn

//www.bbc.co.uk/emp/worldwide/player.swf