UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Guardian: Іран і Росія знаходять все більше спільного через війни в Сирії та Україні

Постачання Москві безпілотників Тегераном поглиблює співпрацю між двома, як здавалося, малоймовірними союзниками.

Коли російський літак прибув до Ірану зі 140 мільйонами євро готівкою та трофейною західною зброєю в обмін на іранські безпілотники, це ознаменувало новий етап в альянсі між двома країнами. Судячи з усього, поставка готівки та дронів відбулися в серпні. А після того, як Росія отримала перші іранські безпілотники для війни проти України, це був перший відомий внесок Ірану в російський наступ в Європі. Але зв’язок між двома країнами викувався на іншому континенті, спустошеному війною Близькому Сході, пише The Guardian.

Спільне бажання порушити встановлений порядок і похитнути Захід

У розпал боротьби Башара аль-Асада за порятунок Сирії від сил, які розбили його армію, згодом вбитий іранський генерал Касем Сулеймані прилетів до Москви, щоб зустрітися з Путіним. Там він розкрив карти перед главою Кремля і описав муки Асада, пише британське видання. Цей візит заклав основу для втручання Росії в 2015 році та створив угоду між двома країнами, які мали мало спільного, окрім спільного бажання порушити встановлений порядок і похитнути колективний Захід.

Сирія була ареною для початку співпраці, Україна перетворюється на поле бою

У той час як Сирія була ареною для початку такої співпраці, Україна швидко перетворюється на поле бою, на якому її зміцнюють. Зазвичай негнучкі ісламські лідери Ірану та путінський бренд світського націоналізму крові та землі знайшли спільну мову, незважаючи на дуже різні стилі управління та цілі. Їхні спільні бажання зробили їх природними партнерами.

«Це партнерство вперше набуло форму в Сирії, а в Україні воно розвивається ще далі», — сказав Чарльз Лістер, старший науковий співробітник і директор Сирійської програми Інституту Близького Сходу.

Читайте також: Рішення про (не)розрив дипвідносин нашої країни та Ірану президент прийме найближчими тижнями — спецпредставник України з питань Близького Сходу та Африки

«У той час як у Сирії саме Іран вів тривалу битву [на підтримку Асада], і згодом цей нвступ підкріпило російське втручання, в Україні все було навпаки. Коли Іран нещодавно фактично вступив у війну на боці РФ через передачу стратегічної зброї Москві».

Sky News, яка вперше повідомила про доставку готівки з Росії цього тижня, повідомила, що її джерела припустили, що, швидше за все, буде доставлено більше іранських безпілотників, що поглибить співпрацю між двома державами та піддасть цивільні цілі більшому руйнуванню до зими.

Вже доставлені безпілотники були використані для руйнування українських міст. Багато з них були розгорнуті як камікадзе, а інші мають ракетні платформи, які завдали шкоди лікарням і електростанціям.

Читайте також: Іран почав постачати дрони-камікадзе до Росії після 24 лютого – ГУР

Широкомасштабні атаки на цивільні об’єкти були характерною рисою російських атак на східну Сирію протягом останніх семи років, де регулярно обстрілювали лікарні, школи, пекарні та черги з їжею, і було вбито щонайменше кілька тисяч мирних жителів. Минулого тижня російський безпілотник допоміг направити сирійські ракети з касетними бомбами до табору для сирійських переміщених осіб на північному заході країни, убивши дев’ять людей і поранивши ще 75.

«Найбільше занепокоєння для сирійського народу полягає в тому, щоб покласти край терористичним атакам, які продовжують вбивати їхніх дітей і переслідувати переміщених осіб по всій країні», — заявили «Білі шоломи», група швидкого реагування, яка діє в частинах Сирії, контрольованих опозицією. «Однак важко вести переговори та висувати вимоги військовій машині, яка не знає нічого, крім вбивств. Також важко просити допомоги в міжнародної спільноти, яка керується політичними балансами та регіональними інтересами далеко від прав людини».

Читайте також: Росія відправила в Україну понад 500 досвідчених сирійських бойовиків – Middle East Eye

Військова кампанія Росії була зосереджена на півночі Сирії, але з Іраном вона розділила сфери впливу по всій країні, поділяючи гвинтики сирійської армії та розвідувального апарату. Обидві країни дотримуються дуже різних поглядів на те, яку країну вони очікують побачити на руїнах Сирії, але поки що вони відкидають бачення фінішу бойових дій.

Союзницька лінія Іран – Росія – КНДР

«З генералами Дворніковим і тепер Суровікіним війною Росії в Україні керували сирійські ветерани, — сказав Лістер. – Обидва вклали значні кошти у встановлення та розширення стратегічного партнерства з іранськими силами.

Читайте також: "ДНР" домовляється про співпрацю з КНДР: Пушилін написав листа Кім Чен Ину

«Ці союзники допомагають один одному, і досвід в Україні показує, що Іран змушений цінувати свої відносини з Путіним. Незважаючи на те, що Китай достатньо розумний, щоб триматися на відстані, не дивно бачити, як Іран – і Північна Корея, інша сторона альянсу з Сирією – роблять усе можливе, щоб посилити російську агресію».