UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Economist: Наскільки чесними будуть вибори у Туреччині?

Високі ставки та невеликий розрив у рейтингах двох основних кандидатів призвели до припущень, що Ердоган може втрутитися у вибори, і якщо таки програє – оскаржити результати.

Відколи 20 років тому Реджеп Тайіп Ердоган прийшов до влади в Туреччині, йому практично не загрожувала небезпека її втратити. Зі своєю партією "Справедливість і розвиток" він перемагав на всіх президентських і парламентських виборах, зазвичай із комфортною перевагою. За цей період він ставав все більш авторитарним, посилюючи вплив на суди, центральний банк та інші державні установи, залякуючи опозицію та незалежні ЗМІ. Якщо голосування буде досить чесним, то Ердогана цілком може змістити Кемаль Кілічдароглу, який очолює об'єднану опозицію, що прагне відновлення демократії, пише The Economist.

Підрахунок голосів та спостерігачі

Перше питання полягає в тому, чи буде зроблено точний підрахунок голосів. Опозиційні політики стверджують, що мають засоби для забезпечення цього. Опозиція планує направити не менше двох спостерігачів до кожної зі 192 тисяч скриньок для голосування, провести власний підрахунок голосів та порівняти свої цифри з тими, які вночі видасть виборча комісія Туреччини (яка підтримує Ердогана, але не повністю контролюється ним). Крім того, громадська організація Oy ve Ötesi планує направити не менше 70 тисяч безпартійних спостерігачів. За словами Ханде Туран, члена правління цієї організації, у трьох найбільших містах Туреччини – Стамбулі, Ізмірі та Анкарі – зареєструвалося так багато охочих, що група закрила реєстрацію. На її думку, високий рівень контролю означає, що ризик фальсифікації результатів голосування у великих масштабах дуже малий.

Читайте також: Кулеба анонсував «дипломатичний тур» країнами Латинської Америки

Наслідки землетрусу

Серйозною проблемою може стати ситуація у деяких районах країни, спустошених подвійним землетрусом у лютому, внаслідок якого загинуло понад 50 тисяч людей. Із 3 млн осіб, переміщених внаслідок стихійного лиха, лише половина зареєструвалася для голосування у тих місцях, куди вони переїхали. У Туреччині практично не передбачено заочне голосування. Ті, кому доведеться повернутися до своїх зруйнованих рідних міст, щоб проголосувати, становлять близько 2% від 64 млн виборців Туреччини. Політичні партії запропонували їм повернутися на автобусах, але багато хто з них не зможе пройти цей довгий шлях. Незрозуміло, хто виграє, якщо явка серед таких виборців буде низькою.

Потенційний програш Ердогана

Також виникає питання, що робитиме пан Ердоган, якщо не отримає достатньої кількості голосів. Високопосадовці відкидають будь-які припущення про те, що президент відмовиться передати владу. Але десятки людей, яким є що втрачати, включаючи корумпованих чиновників та бізнесменів, які залежать від державних контрактів, можуть спробувати переконати його утримати владу, особливо у разі програшу. Для цього Ердогану знадобиться підтримка бюрократії та сил безпеки, каже Гонул Тол, аналітик Інституту Близького Сходу, вашингтонського аналітичного центру. "Але це ризикований сценарій для нього", - каже вона. "Я не думаю, що інститути підтримають Ердогана, який щойно програв вибори, тому що вони не хочуть ризикувати юридичними наслідками [у разі перемоги опозиції]".

Читайте також: Кулеба, виступаючи в Гватемалі, пояснив країнам Латинської Америки, чому їм треба засудити агресію РФ

Фальсифікація може викликати протести

Багато спостерігачів за межами Туреччини вважають, що Ердоган не може дозволити собі програти вибори. Найпоширеніша думка всередині країни полягає в тому, що він не може дозволити собі купити вибори. Турки переконані, що їхні голоси мають значення. Явка на останніх чотирьох виборах становила в середньому 85%, що ставить більшість європейських країн у незручне становище. Попередні вибори були небездоганними, але ніколи не були куплені. Будь-яка спроба фальсифікації виборів чи перевороту може спровокувати масові протести, насильство та економічні потрясіння. Виборча скринька стала, можливо, останнім клапаном для інакомислення в Туреччині: закрийте його - і країна може вибухнути.