Друзі та вороги наступного президента Аргентини порівнюють його з правими популістами Дональдом Трампом і Жаіром Болсонаро. Інші називають цього дикого економіста сумішшю Бориса Джонсона та ляльки-вбивці Чакі.
Але коли консультант з іміджу Хав'єра Мілея задумала його незвичайну зачіску, вона мала на увазі двох різних чоловіків: Елвіса Преслі та Росомаху.
«Він схожий на Росомаху. Він діє як Росомаха. Він як антигерой», – розповіла Лілія Лемуан, професійна косплеєрка, яка стала членом Конгресу, про свого союзника проти істеблішменту під час нещодавнього інтерв’ю в Буенос-Айресі.
Лемуан, чий сценічний псевдонім Леді Лемон, говорить, що побачила разючу схожість між обраним президентом Аргентини та непостійним персонажем Marvel.
«Росомаха дуже відданий і хоробрий... Він може дуже розлютитися і бути агресивним зі своїми ворогами, але лише тоді, коли на нього нападають. Він ніколи не вб’є когось і не нападе на когось без причини. Він чарівний», – заявила Лемуан у передвиборчому інтерв’ю, назвавши ультраправого лібертаріанця «найбільш розшукуваною людиною в Аргентині».
Так було не завжди. Неофіційна біографія Мілея, який у неділю переміг свого суперника-пероніста на найважливіших виборах в Аргентині за останні десятиліття, описує його як завзятого самотника, який у 1980-х роках зазнав насильства батьків і знущань на шкільному подвір’ї та отримав прізвисько El Loco (Божевільний).
«Більше, ніж ідеї Мілея, мене хвилюють його душевний стан і емоційна стабільність», — сказав автор книги про нього Хуан Луїс Гонсалес.
Мілей був більш успішним як медіа-персона, знайшовши славу економічного експерта в аргентинських телевізійних шоу, де він розповідав як про нещастя інфляції, так і про радість тантричного сексу.
«У кожної людини своя динаміка. У моєму конкретному випадку я еякулюю кожні три місяці», — похвалився він якось в ефірі.
Такі відверті заяви та схильність Мілея до нецензурних випадів, що привертають увагу, зробили його відомим і допомогли йому розпочати кар’єру в політиці близько п’яти років тому. Економіст-лібертаріанець був обраний до конгресу в 2021 році від своєї партії Libertad Avanza (Партія свободи), і цього тижня внаслідок невдоволення мільйонів виборців корупцією та безгосподарністю в країні та найгіршою за декілька десятиліть економічною кризою, його винесло на вершину політичного Олімпу — на президентську посаду.
Також він засудив існування в Аргентині «каст» та заприсягнувся боротися з корупцією.
Ці потенційно болючі реформи знайшли відгук у виборців, незадоволених економічною кризою.
Деякі аргентинці охарактеризували голосування як вибір «меншого зла».
«Голосування є відчайдушною спробою створити щось нове, що б це не було. Вибору у людей фактично не було: або радикальна ставка на потенційно світле майбутнє, або гарантоване катастрофічне падіння», — вважає Бенджамін Гедан, фахівець з Аргентини з Центру Вільсона.
Гедан вважає, що якщо Мілей реалізує бодай частину своїх обіцянок, чимало виборців насправді будуть розчаровані.
Ці ідеї включають, зокрема, легалізацію продажу людських органів, різке скорочення соціальних витрат, применшення злочинів диктатури Аргентини 1976-83 років і розрив зв’язків з двома найважливішими торговими партнерами Аргентини, Бразилією та Китаєм.
Під час передвиборчої кампанії Мілей пообіцяв також ліквідувати центральний банк Аргентини та доларизувати економіку, а також розмахував бензопилою, яка символізувала люті скорочення, які, на його думку, допоможуть стабілізувати економіку та приборкати нестримну інфляцію.
Його біографія свідчить про те, що деякі з цих ідей могли виникнути від його п’яти однакових собак-мастифів, названих на честь економістів, зокрема Мюррея Ротбарда та Роберта Лукаса.
«Вони заввишки два метри, важать 100 кілограмів… Він називає їх своїми чотирилапими дітьми», — розповіла Лемуан, посміявшись над чутками про те, що майбутній лідер Аргентини приймає політичні поради від цих тварин.
Багато експертів вважають, що Мілей буде змушений пом’якшити свою риторику після того, як наступного місяця обійме пост президента, і йому буде важко втілити в життя свої суперечливі пропозиції. Партія Мілея контролює лише 38 із 257 місць у нижній палаті Аргентини та вісім із 72 місць у сенаті.
Однак вочевидь підбадьорений великою перевагою, політик припустив, що швидкість буде головною в його роботі.
«Якщо ми швидко не здійснимо реформи, яких потребує ця країна, ми опинимося в найгіршій кризі в нашій історії», — сказав він.
У неділю ввечері новообраний президент був оптимістично налашттований повернути другу за величиною економіку Південної Америки.
«Цій країні потрібні кардинальні зміни», — заявив він, згадавши про побажання Трампа знову зробити Аргентину великою.
Експрезидент США Дональд Трамп привітав Мілея у соцмережі.
«Весь світ спостерігав! Я дуже пишаюся вами. Ви перевернете свою країну з ніг на голову і по-справжньому зробите Аргентину знову великою!», – написав він.
Ще до повної перемоги Мілея Лемуан сказала, що впевнена, що її друг і його бакенбарди переможуть.
«Я просто щаслива тому що бачила це з самого початку. Приємно знати, що ти була права, навіть коли в це ніхто не вірив», – сказала вона.
Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван також привітав Мілея з обранням «і народ Аргентини – з проведенням вільних і справедливих виборів».
За словами Саллівана, США «з нетерпінням чекатимуть розвитку міцних двосторонніх відносин, заснованих на спільній прихильності правам людини, демократичним цінностям і прозорості».
Реакція південноамериканських країн на перемогу Мілея на виборах є ознакою того, що Аргентина може ізолювати себе на зовнішньополітичній арені. Президент Бразилії Лула, якого Мілей під час виборчої кампанії називав комуністом, привітав його лише тому, що цього вимагає посада, однак не назвавши при цьому імені переможця і не планує бути присутнім на інавгурації наступного місяця.
Лівоцентристський президент Колумбії Густаво Петро назвав перемогу «крайніх правих» в Аргентині «сумною для Латинської Америки».
Великим питанням є те, як саме Хав'єр Мілей запам'ятається в історії Аргентини.
«Чи знаєте ви, яка різниця між генієм і божевільним?» — запитав він нещодавно, і сам же відповів: «Успіх».
Після повномасштабного вторгнення Росії Хав'єр Мілей підтримав Україну та висловлював готовність зустрітися з президентом Володимиром Зеленським.
«Якщо ми захищаємо ідеї свободи, ми не можемо підтримувати і приймати вторгнення РФ до України», – говорив Мілей.