UA / RU
Підтримати ZN.ua

Суд заборонив партії двох колаборантів із Херсону

Ще одна партія подала зустрічний позов.

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партії колишнього херсонського голови “Блок Володимира Сальдо” та партію “Держава”, де членом ради розвитку був херсонський колаборант Кирило Стремоусов, який одразу після окупації Херсонщини, перейшов на бік Росії.

Як повідомляє рух «Чесно» за підсумками судового засідання, майно цих партій та всіх їхніх осередків, згідно з рішенням суду, передається державі. Але саме рішення може бути оскаржене у Верховному Суді.

Оскільки журналістів не допустили на саме засідання суду, обґрунтування Мін’юсту для заборони політсил на разі не відоме.

Партія “Блок Володимира Сальдо” названа на честь колишнього мера Херсона Володимир Сальдо. Регіональний проросійський політичний проєкт зареєстрували у 2019 році, незадовго до місцевих виборів 2020 року. Від партії в мери Херсона висувався Володимир Сальдо. Його кандидатура підтримала партія ОПЗЖ, яку теж можуть заборонити.

Після повномасштабного російського вторгнення Сальдо працює на окупантів, проти нього відкрита кримінальна справа про держзраду.

Партія “Держава” була зареєстрована 1999 року. Засновниками партії були Володимир Бачигін та Наталія Шмигіна, першим головою партії був Василь Шевченко. Політсила позиціонувала себе як лівоцентристська та проросійська партія, заявляла про тисячі членів та осередків у всіх регіонах країни.  У 2021 році партія “Держава” здійснила ребрендинг і взяла за основу державний знак якості радянського союзу, але надала йому власного трактування — назвала знаком якості політики.

У 2020 році партію очолив блогер та пропагандист, якого раніше арештовували за звинуваченнями в допомозі російським бойовиками та за сприяння сепаратистському телеканалу "Новороссия ТВ", Дмитро Василець. Після початку широкомасштабної війни росії проти України Василець звинувачує в російському нападі на Україну "Захід" і повторює пропагандистську брехню Кремля, що Україна заслужила бути знищеною, бо "вісім років нищила Донбас".

Водночас через зустрічний позов суд переніс засідання у справі щодо заборони “Прогресивної соціалістичної партії України”, яку очолює Наталія Вітренко. Засідання у справі перенесли на 23 червня.

У «Чесно» зазначили, що це перша партія, яка подала зустрічний позов і намагається захищатися, адже представники уже заборонених партій на розгляд справ до суду не з'явилися.

“Прогресивна соціалістична партія України” була зареєстрована 1996 року і відтоді її незмінно очолює Наталія Вітренко. Вона невдало балотувалася від цієї партії на президентських виборах у 1999 та 2004 роках. У своїй програмі обіцяла, що Україна не буде в НАТО, та пропонувала міждержавний союз з Росією та Білоруссю.

До Верховної Ради політична сила потрапила лише у третє скликання, коли заледве подолала 4% бар’єр. Через 10 років партія не набрала навіть 1,5%.

Раніше під забороною суду опинилися “Опоблок”, НАШІ, “Соціалісти”, “Справедливість та розвиток”.

Читайте також: Cуд заборонив ще одну проросійську партію із списку Мін'юсту

Нагадаємо, 20 березня президент Володимир Зеленський підписав рішення Ради національної безпеки, яким на час війни призупинено діяльність 11 політичних партій.

Згодом, 14 травня, президент підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони політичних партій». Документ розширює перелік підстав для заборони політичної партії через суд. Зокрема підставою є виправдовування, визнання правомірним або заперечення збройної агресії проти України.

Наразі Мін’юст подав позови про заборону 12 партій: “Опозиційна платформа — За життя”, “Опозиційний блок”, "Партія Шарія", "Наші", "Ліва опозиція", "Союз лівих сил", "Держава", "Прогресивна соціалістична партія України", "Соціалістична партія України", "Соціалісти", "Блок Володимира Сальдо", “Русь єдина”.