UA / RU
Підтримати ZN.ua

Суд в Нідерландах не визнає анексії Криму: у Мінюсті прокоментували рішення щодо "скіфського золота"

Цінності не підлягають Конвенції ЮНЕСКО про культурні цінності.

Своєю ухвалою Апеляційний суд Амстердаму підтвердив, що Королівство Нідерландів не визнає анексії Криму, а тому анексія не може бути визнана судом. Водночас розгляд справи продовжується і у вересні 2019 року сторони мають подати додаткові пояснення на підтримку своєї позиції, заявив, коментуючи рішення суду, міністр юстиції Павло Петренко.

Зокрема суд визнав, що під цю справу не підлягають застосуванню положення Конвенції ЮНЕСКО про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності 1970 року. Натомість для вирішення питання про те, куди має повернутися колекція, має застосовуватися українське право.

"Кримські музеї фактично здійснювали лише оперативне управління цінностями Музейного фонду України. А отже – не мають права розпоряджатися цими музейними предметами і претендувати на них", - зазначив Міністр юстиції.

Нагадаємо, сьогодні Апеляційний суд Амстердама попросив додаткову інформацію щодо суперечки України і окупаційної адміністрації музеїв анексованого Росією Криму за так зване "скіфське золото", а остаточне рішення може винести через 6-9 місяців.

Виставка "Крим. Золотий острів в Чорному морі" в музеї Алларда Пірсона була сформована з колекцій чотирьох кримських і одного київського музею. Після анексії півострова в 2014 році Росія висунула претензії на експонати з Криму. Позивачами виступили кримські музеї, підконтрольні окупаційній адміністрації.

Зараз на території Королівства Нідерланди знаходиться понад 565 предметів Музейного фонду України. В основному це археологічні знахідки. Страхова вартість колекції – 10 мільйонів євро.

У грудні 2016 року Печерський райсуд Києва наклав арешт на "скіфське золото", в Інтерпол направили документи для оголошення арештованого майна в міжнародний розшук.

Тоді ж Окружний адміністративний суд Амстердама прийняв рішення, що експонати кримських музеїв з колекції "Крим. Золотий острів в Чорному морі" необхідно повернути в Україну. 11 березня 2019 року розпочалися слухання справи щодо повернення в Україну "скіфського золота" в Апеляційному суді Амстердама.