UA / RU
Підтримати ZN.ua

Суд РФ може визнати неосудним затриманого в Чечні українця Станіслава Клиха – Ъ

Якщо Клиха визнають неосудним, то у справі залишаться лише припущення слідчих, засновані на "голослівних свідченнях свідків", вважає адвокат.

Головуючий на процесі над затриманими в Чечні українцями Миколою Карпюком та Станіславом Клихом суддя Вахіт Ісмаїлов прийняв до уваги доводи адвоката Марини Дубровіної, яка наполягала на тому, що її підзахисний Клих психічно нездоровий, передає видання "Коммерсантъ".

Суддя перервав процес, направивши обвинуваченого на судово-психіатричну експертизу. Проходити обстеження Клих буде в одній з клінік Грозного. Поки невідомо, скільки часу піде на експертизу, тому слухання у справі колишніх активістів УНА-УНСО відкладені на невизначений час.

Сумніви у стані здоров'я обвинуваченого Клиха у адвокатів з'явилися восени минулого року, незабаром після початку слухань у справі.

"Абсолютно несподівано для нас Клих почав буянити в залі суду: тупати ногами, кричати на учасників процесу і матюкатися", - сказала Дубровіна.

За її словами, підзахисний вів себе неадекватно і під час спілкування з адвокатами. Наприклад, ні з того ні з сього на процесі заявляв відводи адвокату Доці Іцлаєву, який захищав іншого обвинуваченого - Миколу Карпюка. А одного разу у присутності свого адвоката Клих почав битися в істериці, стверджуючи, що отримав повідомлення про смерть батька, який насправді був живий.

Авдокат Дубровіна впевнена, що нервові зриви у її підзахисного почалися після арешту і причина їх - незаконні методи слідства, за допомогою яких, за словами адвоката, вибивалися потрібні свідчення, а також знущання з боку співкамерників.

У свою чергу, слідство вважає, що дана поведінка Клиха обумовлено наркотичною залежністю.

Якщо Клих буде визнаний психічно хворим, то його справа буде виділена в окреме провадження, а його самого за рішенням суду направлять на примусове лікування. При цьому, як каже адвокат Дубровіна, будуть поставлені під сумнів свідчення, які дав обвинувачений.

На думку адвоката, якщо виключити з обвинувачення свідчення її підзахисного, то в справі залишаються тільки припущення слідчих, засновані на "голослівних свідченнях свідків".

12 жовтня у Верховному суді республіки Чечня в Грозному почнеться розгляд по суті справи щодо двох українських громадян - Миколи Карпюка та Станіслава Кліха. Їх обох звинувачують в участі у першій чеченській війні в 1994-1995 роках, зокрема, у вбивстві російських військових. За сукупністю статей обом загрожує від 15 років до довічного ув'язнення. Третьому "співучаснику" цього "бандформування", теж громадянину України Олександру Малофееву вже винесли вирок. Шатойский районний суд Чечні 29 вересня засудив його до 24 з половиною років ув'язнення.

Детальніше про "чеченську" справу, яку "шиють" українцям слідчі органи РФ, а також про застосовані до них тортури читайте у статті Анастасії Станко Перші полонені гібридної війни у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".