UA / RU
Підтримати ZN.ua

Стосунки між Брюсселем, Москвою і Києвом будуть ускладнюватися

Відносини між Брюсселем, Москвою і Києвом будуть і далі ускладнюватися в результаті, з одного боку, великої кількості різних нових ініціатив Європейського Союзу в Східній Європі, з іншого - через тривале прагнення Росії зміцнити якусь нову зону свого впливу в Північній Євразії

Про це в своїй статті для ZN.UA пише політолог Андреас Умланд. На його думку, ускладнення відносин вже відбулося через «Східне партнерство», поява якого поставила під питання московські домагання на гегемонію на пострадянському східно-європейському та південно-кавказькому просторах. З огляду на те, що Росія демонстративно дистанціюється від цієї ініціативи, кожен подальший крок у напрямку зближення між країнами «Східного партнерства» може призвести до конфлікту між Брюсселем і Москвою, вважає експерт.

«Тепер з'явився ще одне джерело роздратування Кремля, - пише автор. - Угода про поглиблену та все­осяжну зону вільної торгівлі, якщо її підпишуть і ратифікують, стане найбільшим міжнародним договором, який коли-небудь укладали як ЄС, так і Україна. Якщо Росія паралельно не вестиме політику зближення з ЄС, європейсько-українська угода про асоціацію і вільну торгівлю не тільки призведе до віддалення України від євразійського торговельного простору, на якому домінує Росія. Політична асоціація та вільна торгівля, а також впровадження безвізового режиму рано чи пізно викличуть так звані ефекти перетікання (spill-over effects) в суспільствах і України, і країн ЄС. Цілком можливо, що успішна ратифікація цих угод і їх послідовне втілення створять зовсім нові критерії для оцінки місця України в Європі вже через десять років. Якщо всі поточні проекти між Києвом та Брюсселем буде успішно імплементовано наступними роками, членство України не тільки в ЄС, а й у НАТО цілком може знову з’явитися на порядку денному європейської політики».

Порада для російського керівництва, виходячи з цього прогнозу, за словами А. Умланда, полягатиме в необхідності інтенсифікації Росією відносин з ЄС та перегляду її позицій щодо НАТО. На думку політолога, жодна зі згаданих вище можливостей розвитку відносин України з ЄС не стане проблематичною, якщо Росія вступить до СОТ, введе безвізовий режим з країнами ЄС, знову почне тісно співпрацювати з НАТО, виведе свої відносини з Євросоюзом на новий рівень і, нарешті , розпочне новий виток внутрішньої демократизації.

«У разі реалізації такої схеми дій наступними роками Росія зможе інтерпретувати планомірну інтеграцію України в західні структури як процес, котрий одночасно приведе і до ближчого російсько-західного співробітництва. Україна не повинна ставати політичним, дипломатичним і культурним полем бою для нової «великої гри» між Росією і Заходом у Східній Європі. Навпаки, всі три сторони - Київ, Брюссель та Москва - мають розглядати послідовне включення України в західні інститути як невід’ємну частину створення нової загальноєвропейської системи безпеки, відкритого торговельного простору та зони вільного переміщення, а також - із часом - нової трансконтинентальної співдружності демократичних цінностей на північній півкулі».

Детальніше читайте в свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» в статті Андреаса Умланда «Трикутник «ЄС-Україна-Росія» і майбутнє Східної Європи».