Чотирирічна програма макрофінансової допомоги Україні від Європейського Союзу в обсязі 50 мільярдів євро, анонсована Європейською комісією – це новий фінансовий формат, оскільки традиційні методи допомоги не підійшли би зараз для України, сказала віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина в інтерв’ю редакторці міжнародного відділу ZN.UA Тетяні Силіній під назвою «Від рішень по Україні залежить увесь процес розширення ЄС».
«Ці 50 мільярдів є вже певним новим фінансовим форматом, тому що зазвичай країни розширення користуються спеціальними фондами розширення. Але ми там були б як слон у посудній лавці: розміри і потреби України неспівставні з іншими. Нам треба виживати. Тому ці традиційні фінансові інструменти не підходять для України. Ми не хочемо створювати напруження всередині ЄС. Але і ЄС проактивно запропонував рішення. Це дуже важливо», – пояснила віцепрем'єр.
За її словами, нова програма передбачає спеціальний фонд для України, кошти з якого йтимуть на реформи, необхідні для вступу в ЄС, та покриття чотирирічної макрофінансової потреби. «І також кредитні кошти, що матимуть, за брюссельським висловом, мультиплікаційний ефект. Це коли Європейська комісія поширює свій кредитний авторитет на інвестиції в Україну. І всі інші гравці сприймають це як гарантію своїх інвестицій», – додала Стефанішина.
Вона також підкреслила, що наразі позавійськовий бюджет України повністю базується на програмах допомоги міжнародних партнерів, і це дещо ускладнює процес євроінтеграції.
«Але так не буде завжди. Як показала практика попередніх років, Україні в середньому потрібно два роки, щоби вийти на нормальний динамічний розвиток економіки», – каже віцепрем’єр.
У інтерв’ю ZN.UA Стефанішина також висловила впевненість, що звіт Європейської комісії щодо прогресу України на шляху до ЄС, який оприлюднять 8 листопада, матиме для нас позитивні новини.