UA / RU
Підтримати ZN.ua

Радабез ООН: США закликали Москву знизити ескалацію, Росія називала загрозу вторгнення в Україну «міфічною»

РФ у відповідь цитує відеозвернення Зеленського і просить «не нагнітати паніку».

Рада Безпеки ООН обговорила ситуацію на російсько-українському кордоні. Сполучені Штати закликали Росію знизити ескалацію та «обрати шлях демократії», у відповідь Росія назвала загрозу вторгнення до України «міфічною», посилаючись на заяви президента Володимира Зеленського.

Скликання термінового засідання ініціювали США для обговорення «загрози миру та безпеці, яку становить нарощування російських військ на кордоні з Україною».

«Президент України просив західні країни не нагнітати»

Постійний представник Росії при ООН Васілій Небензя назвав заяви про загрозу російського вторгнення «перебільшеними».

США начебто намагаються ввести світову спільноту в оману щодо справжнього стану справ навколо України та причин нинішньої напруженості. Тоді як «про відсутність загрози Україні з боку Росії публічно говорила низка посадових осіб високого рангу в Києві»

«Українська влада прямим текстом говорить, що не бачить тієї активності, про яку заявляють США. (…) Президент (України), як ви всі чули, днями просив західні країни якраз не нагнітати безпідставну істерику навколо перебування російських військ на кордоні, оскільки весь цей галас шкодить українській економіці. «Нам не потрібна ця паніка», - сказав пан Зеленський. Потрібна вона, схоже, тим, хто розвиває тему міфічної російської загрози», - цитують Небензю росЗМІ.

У своєму виступі Небензя повторив тези Кремля про те, що пересування російських військ на російській території нібито є «внутрішньою справою Росії», а вимога пояснити маневри – відповідно «втручанням у внутрішні справи».

Небензя також розкритикував відкритий формат засідання і заявив, що такий підхід нібито роз'єднає Радбез ООН.

«Відкритий формат разом з вкрай провокаційною темою засідання робить запитувану зустріч класичним прикладом мегафонної дипломатії, роботою на публіку, необхідність відмови від якої ми всі неодноразово підтверджували. Не думаємо, що це допомагає згуртуванню Ради», - додав він.

Постпред Росії закликав Радбез ООН «підтвердити прихильність резолюції 2202», а війну на Донбасі знову назвав «внутрішньоукраїнським конфліктом» (попри численні докази причетності до війни, РФ продовжує називати себе «посередником» – ред.).

«Ми не можемо просто чекати та спостерігати»

«Останнім часом Росія загрожує перейти до військових дій, якщо її вимоги не будуть виконані. Якщо вона вторгнеться до України, ніхто з нас не зможе сказати, що ми не могли цього передбачити. Наслідки будуть жахливими, і саме тому сьогоднішнє засідання є настільки важливим», - заявила голова Місії США при ООН Лінда Томас-Грінфілд.

Росія перекинула до Білорусі близько п'яти тисяч військових, балістичні ракети малої дальності, спеціальні сили та протиповітряні батареї, додала Томас-Грінфілд із посиланням на дані американських спецслужб.

Дипломатка закликала Радбез ООН зайняти активну позицію та не допустити повномасштабного збройного конфлікту. За її словами, організація створювалася для мирного подолання саме таких загроз, які зараз виникли перед Україною, і має не лише реагувати на конфлікти, а й запобігати їм.

«Ми не можемо просто чекати та спостерігати. Принципово важливо, щоб Рада відповіла на ризик агресивної та дестабілізуючої поведінки (Росії – ред.) для всього світу», - повідомила постпред.

Агресивну політику РФ Томас-Грінфілд назвала загрозою миру та «ударом у саме серце статуту ООН». Ескалація на кордоні загрожує не лише Україні, а й усій Європі та всьому світовому порядку, наголосила постпред.

Окупація Росією Криму та частини Донбасу вже коштували Україні близько 14 тисяч життів, близько 3 млн людей потребували гуманітарної допомоги, нагадала дипломатка. Голова Місії США при ООН підтримала територіальну цілісність та незалежність України, нагадавши Росії, що ніхто не має права вказувати суверенним державам їхній шлях.

«Довгі роки російські лідери заявляли, що незалежної України не існує і ставили під сумнів її право на самовизначення. Що ж, давайте прояснімо: Україна є державою-членом ООН, яка нещодавно відзначила три десятиліття незалежності. Україна – суверенна країна та суверенний народ, який має право визначати своє майбутнє. Це право закріплене в Статуті ООН, право, якого Росія, як і будь-який інший член Організації, добровільно зобов'язалася дотримуватися», - наголосила вона.

Спробу Росії повернути світ до переділу сфер впливу, в якому колишні імперії змогли б безкарно захоплювати колишні території силою, Томас-Грінфілд назвала «небезпечним шляхом». Але США та партнери досі готові обговорити з Росією її побоювання щодо безпеки (Москва стверджує, що розширення НАТО, зокрема за рахунок України та Грузії, поставить її безпеку під загрозу – ред.) за столом переговорів.

«Сполучені Штати ясно дали зрозуміти: якщо йдеться про побоювання Росії щодо безпеки в Європі, ми пропонуємо їм обговорити це за столом переговорів. Найближчими днями та тижнями стане зрозуміло, чи сядуть вони за цей стіл і чи залишаться за ним, поки ми не досягнемо взаєморозуміння», - додала дипломатка.

США не хоч конфронтації з Росією, але будуть «рішучими, швидкими та згуртованими», якщо Росія зважиться на повномасштабне вторгнення до України, попередила вона. «Ми, як і раніше, вважаємо, що існує дипломатичний шлях виходу з кризи. Але ми також знаємо, що дипломатія не працює в атмосфері загрози та воєнної ескалації. Саме тому ми сьогодні винесли цю ситуацію на Раду Безпеки», – пояснила Томас-Грінфілд.

Читайте також: Politico: Зеленський боїться, що США навмисне перебільшують загрозу вторгнення РФ

Нагадаємо, РФ продовжує тримати біля кордонів України стотисячну армію, президент Владімір Путін намагається використовувати шантаж як «важіль тиску» на Захід.

У Європі та США не виключають, що дії російського лідера можуть бути не просто блефом. Партнери допомагають Україні зброєю та технікою, Сполучені Штати та країни НАТО зміцнюють східний фланг Альянсу та готують жорсткі санкції проти Росії. Водночас «військові» сигнали підкріплюються закликами до Росії врегулювати розбіжності дипломатичним шляхом.

Після передачі 26 січня письмових відповідей США на ультиматум Кремля європейська криза через загрозу нового вторгнення Росії до України перейшла в стадію міттельшпиля. Саме на цій стадії розгорнуться основні події, які матимуть далекосяжні наслідки для європейської безпеки та розвитку нашої країни. Докладніше читайте у статті Олега Шамшура «Чому Байдену важливо захистити Україну від Путіна» у ZN.UA.