UA / RU
Підтримати ZN.ua

США захищатимуть свої інтереси в Тихому океані — Салліван

Радник президента з національної безпеки наполягає на тому, що політика США щодо Тайваню незмінна.

Китай загострює напруженість у відносинах із США після того, як цього тижня спікер Палати представників Ненсі Пелосі відвідала Тайвань, але Білий дім не припинить захищати свої інтереси в західній частині Тихого океану, заявив радник президента з національної безпеки Джейк Салліван в інтерв’ю NPR.

Салліван наголосив, що оголошені Китаєм військові навчання навколо Тайваню можуть підвищити напругу, а також спричинити додаткові ризики.

«Тому ми сподіваємося, що КНР діятиме відповідально та уникатиме ескалації, яка може призвести до помилки чи прорахунку в повітрі чи на морі. Це меседж, який ми посилаємо Китаю. Цей самий меседж ми також узгоджуємо з нашими друзями на Тайвані», — заявив він.

Салліван вважає, що кожна серія таких заходів за участі військових — з ракетними випробуваннями, бойовими вправами, винищувачами в небі та кораблями у морях — несе небезпеку якогось інциденту. 

Водночас, на переконання радника, США вважають, що такі дії є безпідставними.

«І це є саме так, оскільки те, що спікер зробив під час візиту до Тайваню, не є безпрецедентним, це не загрожує Китаю, це не виходить за рамки історичної норми», — наголосив він, нагадавши, що члени Конгресу регулярно відвідують Тайвань, так само, як візит спікеру Палати представників раніше бував там.

Читайте також: SCMP: Пелосі не перший лідер Конгресу на Тайвані, чому Китай реагує зараз жорсткіше, ніж в 1997 році?

За словами Джейка Саллівана, США не хотіли б, аби Китай намагався перетворити це на кризу або використав, як привід для військової діяльності, яка зрештою дестабілізує Тайванську протоку.

«Дивіться, з точки зору уряду США, з точки зору адміністрації Байдена — найважливішим для нас є комплекс дій, які ми вживаємо для підтримки самооборони Тайваню. Це, у тому числі, і співпраця з нашими союзниками та партнерами по AUKUS — Великою Британією та Австралією», — пояснив Салліван, додавши, що для США важливим є співвідношення сил у регіоні , і те, як саме вони повідомляють Китай про наміри відстоювати свої інтереси.

«Я дозволю іншим визначати, чи надсилає конкретний візит чіткий меседж. З нашої точки зору, найважливіше в ньому — продемонструвати принципи дипломатичної, економічної та військової політики США. Ми наочно демонструємо Китаю, що маємо намір захищати власні інтереси та цінності в західній частині Тихого океану», — заявив він.

Найважливішим, на думку радника президента, є чітко та недвозначно донести до Китаю, що США не змінюватимуть принципів своїх дій в західній частину Тихого океану і не прагнуть ескалації, проте і не дозволять Китаю стримувати їх.

Салліван підкреслив, що політика США не змінилася і ґрунтується на базі «Єдиного Китаю», що міститься в Трьох спільних комюніке, Законі про відносини з Тайванем і Шістьох запевненнях.

«Сам президент сказав, що політика не змінилася. Президент є головнокомандуючим. Він той, хто визначає політику, і він сказав, що вона не змінилася. І ми повідомили це дуже прямо. Про це він заявив публічно під запис», — прокоментував він.

Читайте також: The Economist: Пелосі поїхала з Тайваню, і тепер починається справжня криза

Відповідаючи на питання журналістки про те, чи візьмуть США військову участь у захисті Тайваню, якщо до цього дійде, Джейк Салліван сказав, що суть підходу США полягає у тому, щоб гарантувати, що цього ніколи не станеться, щоб до цього ніколи не дійшло. 

«І саме для цього ми працюватимемо далі», — підкреслив він.

Держсекретар США Ентоні Блінкен також заявив, що він «(дуже) сподівається, що Пекін не буде створювати кризу або шукати привід для посилення своїх агресивних військових дій».

У середу Китай заявив, що його військові навчання навколо Тайванської протоки були «необхідними та справедливими» після візиту спікера Палати представників США Ненсі Пелосі на острів.

Докладніше про наслідки візиту Ненсі Пелосі до Тайваню читайте у статті «Візит Ненсі Пелосі до Тайваню: чи буде велика війна».