Народні депутати 240 голосами відсторонили спікера Дмитра Разумкова від ведення пленарних засідань на два дні та включили до порядку денного питання про його відставку.
Заяву про відсторонення спікера подала фракція «Слуга народу» та групи «Довіра» і «За майбутнє», які у парламенті часто допомагають монобільшості голосами.
За даними ZN.UA, це питання можуть розглянути на позачерговому засіданні Ради 7 жовтня. Відставка Разумкова стане розділовим знаком у тривалому конфлікт спікера і Банкової, проте навряд чи крапкою.
Бажання партії влади якнайшвидше позбутись «незручного» спікера не підтримали опозиційні політсили, деякі народні депутати та громадянське суспільство.
Відсторонення Дмитра Разумкова від посади спікера – це чергове порушення регламенту і спроба взяти парламент під контроль Офісу президента, заявили у «Голосі».
«Влада прагне якомога швидше замінити спікера попри грубі порушення регламенту. Зараз монобільшості це необхідно, щоб збільшити контроль над парламентом, тому рахунок йде на кожен голос. Оскільки найближчим часом має бути підписаний так званий закон про олігархів, який є неконституційним, це ще одна з причин, чому хочуть замінити спікера так швидко», - вважає лідерка «Голосу» Кіра Рудик.
На думку депутата Сергія Рахманіна, відставка спікера може стати для Ради 9-го скликання точкою неповернення, як свого часу сталося з голосуванням за «[blink title="диктаторські закони" headinfo="Закони 16 січня"]Ініційований Віктором Януковичем, Володимиром Олійником і Вадимом Колесніченком пакет законів, які розширювали функції правоохоронних органів в фактичні перетворювали Україну на поліцейську державу. Ухвалення законів парламентом активізувало протести на Майдані і прискорило втечу Януковича до РФ. Згодом більшість з них були скасовані.[/blink]» 16 січня 2014 року.
У «Європейській солідарності» сьогоднішні події у парламенті назвали «похороном парламентаризму». Співголова фракції ЄС Ірина Геращенко нагадала, що єдиною причиною згідно регламенту, за якою можна відсторонити голову Верховної Ради і зняти його з посади, – це його незадовільна робота.
«Зараз ви ґвалтуєте парламент. Зараз ви ґвалтуєте державу. Зараз ви позбавляєте народних депутатів, за яких проголосували мільйони, права голосу. Ви ведете країну до диктатури на кшталт Януковича, Лукашенка, Путіна, і закінчите так само як Янукович», - заявив з трибуни лідер «Євросолідарності» Петро Порошенко.
Своєю чергою «Опозиційна платформа-За життя» вважає відставку Разумкова спробою перетворити парламент на філію Офісу президента.
«У війні Зеленого і Разумкова ніякого виграшу для народу немає. (...) Можливо, це черговий політтехнологічний крок: людям їсти нічого, попереду зима, тарифи зростають, ціни ростуть, а обговорюється тільки можлива відставка Разумкова», - вважає співголова партії ОПЗЖ Вадим Рабінович.
««Слуги» в парламенті зайняті нескінченною кулуарної боротьбою, переділом посад і спробами перетворити Верховну Раду на філію Офісу президента», - підтримав його Юрій Бойко.
Голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко заявив, що підставою для відставки Дмитра Разумкова є «порушення регламенту»: на останньому засіданні погоджувальної ради спікер відмовився ставити на голосування пропозиції політсили про розклад пленарних засідань на 5-8 жовтня.
«Вважаємо, що вказаною дією голова Верховної Ради Дмитро Разумков знехтував правом депутатських фракцій вносити пропозиції до тижневого порядку денного пленарних засідань. Це – грубе порушення регламенту України», - наголосив він.
Своєю чергою голова парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв плутає мандат народного депутата з індульгенцією.
«Сьогодні волю парламенту формує фракція «Слуга Народу». (…) Ми маємо мандат народної довіри на прийняття тих рішень, які вважаємо корисними для країни. Демократія не під загрозою, вона під нашим захистом», - заявив він.
У «Батьківщині» наголосили, що відставка Разумкова не матиме впливу на роботу парламенту.
«Це відбувається не для покращення роботи парламенту. Бо ми бачимо черговий фон, коли фракціям пропонують, вкотре вже, порушуючи регламент, піти по процедурі, в якій немає ні Конституції, ні закону, ні права депутата. По процедурі, яка фактично ламає саму суть парламентаризму», - заявив заступник голови фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв.
На з'їзді фракції в Трускавці 2 жовтня «слуги народу» проголосували за початок процедури відкликання Разумкова з посади голови парламенту. Партія влади змогла зібрати 175 підписів за відставку Дмитра Разумкова.
Своїм «вільнодумством» і неготовністю порушувати регламент за вказівкою згори спікер дратував Банкову. Останньою краплею став закон про деолігархізацію. Зокрема, Разумков критикував документ за норму, що дозволяє формувати реєстр рішенням «ручної» Ради нацбезпеки та оборони, вказував на правові колізії у ньому і відправив на розгляд Венеціанської комісії.
Що насправді будує Зеленський, який зосереджує у своїх руках абсолютну владу? Наскільки міцною є така конструкція? Які ризики несе для держави? Читайте в матеріалах Інни Ведернікової «За законом прайду. Як Зеленський вирішує кадрове питання» і «Картковий будиночок Зе! Підсумки сезону» у ZN.UA.