UA / RU
Підтримати ZN.ua

Спостерігачі: Правила виборів в Україні не відповідають стандартам

Законодавство щодо місцевих виборів в Україні не відповідає міжнародним стандартам. Про це в середу, 12 жовтня, заявила керівник місії спостерігачів Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Гудрун Мослер-Тернстрем.

Законодавство щодо місцевих виборів в Україні не відповідає міжнародним стандартам. Про це в середу, 12 жовтня, заявила керівник місії спостерігачів Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Гудрун Мослер-Тернстрем.

«На даний момент склалося враження, що ваше законодавство не відповідає міжнародним стандартам», - сказала вона.

«Звичайно, нам ще потрібен час для більш уважного вивчення законів, але вже зараз у нас є думка, що у складі територіальних виборчкомів не дотримано балансу. Є й багато інших позицій, що викликають питання», - зазначила керівник місії.

За словами Мослер-Тернстрем, Конгрес направить на місцеві вибори в Україну 25 спостерігачів. За її словами, це достатня кількість спостерігачів: «Ми вже спостерігали за місцевими виборами в Україні у 2006 році, і тоді у нас була приблизно така ж місія».

«Звичайно, ми не зможемо знати все про все, але в нас усе-таки буде досить повна картина того, що відбувається. Наші спостерігачі будуть присутні у різних регіонах країни, особливо в так званих гарячих точках», - сказала керівник місії.

Відповідаючи на питання, як місія визначає, які точки є гарячими, Мослер-Тернстрем заявила: «Ми враховуємо особливості національного виборчого законодавства. Враховуємо, які кандидати балотуються у тій чи іншій місцевості».

«І, звичайно, вибір залежить від того, чи були там проблеми у передвиборний період», - сказала вона, додавши, що спостерігачі несвоєчасно отримали запрошення МЗС для роботи в Україні.

«Ми ще влітку інформували владу України, що нам необхідно таке запрошення, але вони направили потрібний документ лише кілька тижнів тому. Через це у нас було недостатньо часу для досконалої підготовки до місії», - сказала керівник місії.

Окрім того, Мослер-Тернстрем повідомила, що лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко, з якою зустрічалися спостерігачі, поінформувала про ситуацію в місцевих організаціях партії.

«Про цю проблему говорили й інші наші співрозмовники. І ми будемо уважно стежити за цим», - зазначила керівник місії.

«Ці вибори для України - більше, ніж просто місцеві вибори... Безсумнівно, вибори стануть тестом для вашої нової влади, яка працює протягом кількох місяців. Тому я б сказала, що це не місцеві, а загальнонаціональні вибори», - заявила вона.

Нагадаємо, 28 вересня посол США в Україні Джон Теффт у Сімферополі заявив, що США готові фінансувати спостерігачів за місцевими виборами з української сторони.

Раніше Кабінет Міністрів, Президент Віктор Янукович, а також кілька партій надіслали до ПАРЄ прохання надіслати міжнародних спостерігачів на місцеві вибори до  України.

4 жовтня, завершилося висунення кандидатів у депутати місцевих рад та на посади сільського, селищного та міського голів по одномандатних мажоритарних округах. Починаючи з вівторка, 5 жовтня, вони мають право проводити агітацію, яка завершиться за добу до дня виборів.

Минулої суботи, 2 жовтня, територіальні виборчі комісії завершили прийом документів від політичних сил, які вирішили поборотися за посади мерів і місця у міських та обласних радах.

У деяких великих містах, таких як Одеса та Львів, очікується боротьба місцевих лідерів з представниками Партії регіонів. У Харкові та Донецьку результати виборів мерів можна вважати передбачуваними.

В Одесі статус кандидатів у мери отримали вісім осіб. Головними претендентами вважаються чинний мер Едуард Гурвіц, висунутий партією «Фронт змін», і голова Антимонопольного комітету Олексій Костусєв, який балотується від Партії регіонів (ПР).

Боротьба між місцевим і партійним лідерами очікується і у Львові, де зареєстровані дев'ять кандидатів на посаду міського голови. Незадовго до закінчення реєстрації чинний мер Андрій Садовий вийшов із партії «Наша Україна» і пішов на вибори від Республіканської християнської партії. Одним із його головних суперників вважається керівник львівської облорганізації ПР Петро Писарчук.

На посаду мера Донецька претендують три кандидати: діючий мер Олександр Лук'янченко, якого висунула ПР, голова донецької міської громадської приймальні ВО «Батьківщина» Сергій Анікушин і керівник обласної організації партії «Єдиний центр» Андрій Амбросьонок. У цій трійці фаворитом вважається саме Лук'янченко, що займає посаду міського голови з 2002 року.

Головним претендентом на пост мера Харкова є кандидат від ПР, виконуючий обов'язки міського голови, голова міської партійної організації Геннадій Кернес. Його головним конкурентом стане колишній харківський губернатор, голова облорганізації ВО «Батьківщина» Арсен Аваков, висунутий цією партією. Аваков прогнозує, що кампанія буде складною, оскільки, за його словами, у Харкові опозиційні сили відчувають серйозний тиск.

«Умовно кампанії будуть проходити за трьома сценаріями, — вважає голова Комітету виборців України Олександр Черненко. — Є міста, де немає особливої конкуренції і є явні лідери: це Вінниця, Донецьк, Черкаси. Друга категорія: є лідер, але зберігається інтрига. Така ситуація, зокрема, у Львові, Миколаєві та Луганську. А є міста, де інтрига збережеться до останнього дня, оскільки там кілька рівносильних кандидатів, які мають ресурсами. Запеклою буде боротьба в Одесі,  Івано-Франківську, Луцьку, Кіровограді».

Нагадаємо, 11 вересня стартувала виборча кампанія з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які  відбудуться 31 жовтня.

За матеріалами Коммерсант-Украина