Народні депутати від фракції «Слуга народу» зареєстрували проєкт закону щодо забезпечення реалізації функцій прокуратури, який дозволить генеральному прокурору витребувати у НАБУ і САП матеріали справ.
Відповідний законопроєкт № 3009 зареєстрований у Верховній Раді 26 серпня. Зараз його направили на розгляд комітету, повідомляє «Центр протидії корупції».
У ЦПК наголошують, що поки САП є самостійним і незалежним підрозділом Генпрокуратури і генпрокурору за законом заборонено втручатися в їхню роботу. Тому законопроєкт несе серйозну загрозу для справ НАБУ і САП. ЦПК називає це спробою дати можливість генпрокурору втручатися в справи цих відомств.
Також в проєкті закону пропонують зробити обов'язковою участь прокурорів регіональної прокуратури при апеляційному перегляді судових рішень і прокурорів Офісу генпрокурора - при касаційному оскарженні. Це означає, що у справах НАБУ/САП обов'язково паралельно з прокурорами САП братимуть участь і регіональні прокурори.
Крім того, за пропозицією депутатів з підслідності НАБУ можуть прибрати ряд справ щодо незаконного збагачення, збільшивши його поріг в десять разів. Зараз таким порогом є сума трохи більше мільйона гривень, а згідно з проєктом, пропонується підвищити поріг до 10,5 млн гривень.
Нагадаємо, Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за незаконне збагачення 26 лютого, під кінець каденції п'ятого президента Петра Порошенка. Суд визнав статтю 368-2 Кримінального кодексу неконституційною і суперечить принципу презумпції невинуватості.
Подання в КСУ щодо конституційності статті про незаконне збагачення 12 грудня 2017 року подали 59 народних депутатів - членів фракцій "Народного фронту", "Блоку Петра Порошенка", "Радикальної партії Олега Ляшка", "Опозиційного блоку", груп "Відродження" та "Воля народу".
Кримінальна відповідальність за незаконне збагачення була однією з вимог Плану дій з візової лібералізації ЄС і меморандуму співпраці України з Міжнародним валютним фондом.
Новий закон Зеленського про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення вступив чинності 28 листопада 2019 року