Білий дім звинуватив законодавців Республіканської партії в тому, що вони намагаються «позбавити фінансування» військових, використавши угоду про обрання спікером Палати представників Кевіна МакКарті, що може призвести до скорочення витрат на оборону, пише Bloomberg.
«Ця ідея позбавити фінансування нашу армію в ім’я політики є безглуздою і не відповідає потребам нашої національної безпеки», — йдеться в заяві речника Білого дому Ендрю Бейтса.
За його словами, існує двопартійна опозиція скороченню оборонного бюджету, оскільки зменшення спроможності США забезпечити безпеку американського народу та просувати інтереси національної безпеки «було б глибокою помилкою, яку наша нація не може собі дозволити».
У рамках домовленості з опозицією всередині консервативної партії щодо перемоги під час обрання на посаду спікера під час 15-го голосування вранці в суботу МакКарті погодився розглянути обмеження дискреційних витрат уряду на 2024 фінансовий рік на рівні 1,47 трильйона доларів — приблизно на 130 мільярдів доларів менше, ніж у 2023 році.
Деякі законодавці від Республіканської партії кажуть, що варто обмежити всі структури уряду, включно з Пентагоном.
Представник штату Огайо Джим Джордан в ефірі «Fox News Sunday» запропонував законодавцям зменшити співвідношення кількості офіцерів та рядових у війську. Інші республіканці скаржилися на масштаби військової допомоги США Україні, яка цього року становитиме 45 мільярдів доларів.
Хоча скорочення видатків, на яке погодився МакКарті, обов’язково зіткнеться з протидією як з боку Білого дому, так і Сенату, включно з багатьма сенаторами від Республіканської партії, ця угода підкреслює компроміси, на які спікеру Палати представників доведеться піти через те, що його більшість обмежується лише п’ятьма голосами.
Очікується, що в понеділок законодавці проголосують за пакет правил для Палати представників, пов’язаний з обмеженням витрат. Щонайменше один республіканець – Тоні Гонсалес від Техасу – заявив, що голосуватиме проти через загрозу витратам на оборону.
Після президентства Дональда Трампа та повстання в столиці 6 січня 2021 року демократи прагнуть використати подібні внутрішньопартійні розбіжності, щоб намалювати республіканців як таких, що дедалі більше контролюються радикалами.
Заява Білого дому повторила звинувачення республіканців у 2020 році в тому, що демократи намагалися «позбавити фінансування поліцію» після того, як деякі ліберальні демократи запропонували скасувати, або принаймні скоротити місцеві бюджети правоохоронних органів через вбивства поліцейськими темношкірих людей.
Однак наразі незрозуміло, який практичний вплив на майбутні асигнування матиме положення угоди МакКарті про обмеження витрат.
Протягом останніх десятиліть Комітет із регламенту палати, який традиційно складається з прихильників спікера, регулярно блокував спроби законодавців оскаржити прописані в бюджеті чи пакеті законів витрати. Але МакКарті запропонував законодавцям-консерваторам місця у комітеті, щоб отримати необхідні для обрання його спікером голоси.
Впливові консерватори, такі як Джордан, зазначили, що фінансування України в новому Конгресі буде в їхньому фокусі.
«Відверто кажучи, нам краще подивитися на гроші, які ми надсилаємо в Україну, і сказати: «Як ми можемо найкраще витратити гроші, щоб захистити Америку? Я думаю, це те, для чого нас обрав народ», — додав Джордан у неділю.
А сам МакКарті минулого року говорив в інтерв’ю, що не надасть Україні «чистий чек».
«Україна важлива, але в той же час вона не може бути єдиною справою, на якій зосереджені США, і допомога їй не може бути чистим чеком», — сказав Маккарті.
Однак інші високопоставлені республіканці в Палаті представників, включаючи майбутнього голову Комітету з асигнувань Кей Грейнджер, заявили, що не підтримують скорочення витрат на оборону. Офіс консервативного представника Чіпа Роя, який допоміг домовитися про те, щоб зробити Маккарті спікером, назвав угоду про скорочення витрат на допомогу «брехнею».
«Під час переговорів скорочення оборони НІКОЛИ НЕ ОБГОВОРЮВАЛОСЯ», — написали помічники Роя у Twitter.
Такі суперечки підкреслюють підвищений ризик припинення роботи уряду в наступному фінансовому році та швидку зміну політичних позицій у Вашингтоні після виборів у листопаді. Буквально минулого місяця президент Джо Байден підписав двопартійний закон, який передбачав збільшення витрат на оборону на 45 мільярдів доларів понад бюджетний запит Білого дому на 2023 фінансовий рік.
Команда президента також намагалася збалансувати критику республіканців із запевненнями закордонних союзників, що американська підтримка боротьби України з вторгненням Росії залишається сильною і непохитною.
Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван заявив журналістам у понеділок, що допомога США буде «залізобетонною» до кінця фінансового року, зазначивши, що Конгрес виділив Києву на військові дії на 7 мільярдів доларів більше, ніж просив Байден.
«Я не бачу, щоб у нас забрали гроші. Ми цілком здатні мати ресурси для підтримки України як допомогою у сфері безпеки, так і економічною, гуманітарною та енергетичною допомогою, якої вона потребує», — сказав Салліван.