UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сирійці, яких РФ залучатиме до війни в Україні, матимуть важкі проблеми за Женевськими конвенціями — Гюндуз Мамедов

Сирійці підпадатимуть під дію Женевських конвенцій як найманці РФ, що вчиняють злочини на території України, проте не матимуть захисту, як військовополонені.

Сирійські найманці, яких Російська Федерація має намір залучити до війни в Україні на боці агресора, матимуть важкі проблеми у сфері застосування Женевських конвенцій. Про це повідомив ексзаступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов у себе у Твіттер.

"В Україні відкрито 94 справи щодо 250 осіб за статтею "найманство". І, я так розумію, кількість збільшиться", - зазначив Мамедов.

Так, за словами правника, сирійці, яких РФ залучатиме до агресії в Україні, вважатимуться найманцями. І в разі, якщо вони братимуть участь в злочинах, які вчиняє на території України російські війська, вони нестимуть з росіянами солідарну відповідальність як порушники ст.47 Додаткового протоколу І Женевських конвенцій.

Водночас сирійці, що воюватимуть в Україні, не є категорією, яка захищена положеннями Женевських конвенцій (щодо полонених, - ред.).

Читайте також: Україна закликає ОБСЄ, ООН та ЄК невідкладно розпочати документування злочинів РФ на українських ядерних об’єктах

Нагадаємо, Женевські конвенції (Geneva Conventions) — міжнародний договір, який закріплює у міжнародному праві норми щодо гуманного ставлення під час війни. На сьогодні договір складається з чотирьох угод та трьох додаткових протоколів. Унікальність Женевських конвенцій полягає в тому, що разом зі Статутом ООН вони – єдині міжнародні договори, в яких беруть участь всі держави. Це є свідоцтвом непорушної значущості їх норм і уособленням приналежності держави до міжнародного співтовариства.

Ст.47 Додаткового протоколу І до Женевських Конвенцій дає визначення нападів та сфери їх застосування. "Напад" означає акти насильства щодо противника.

Положення цього розділу застосовуються до будь-яких військових дій на суші, у повітрі або на морі, які можуть завдати збитки цивільному населенню, окремим цивільним особам або цивільним об'єктам, що знаходяться на суші.

Заперечення, ігнорування фундаментальних норм, проголошених у Женевських конвенціях, ставить державу поза межею цивілізованого співтовариства, а дії індивіда кваліфікує як воєнні злочини поряд з агресією, геноцидом і злочинами проти людяності, які вважаються міжнародними злочинами й підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.

Росія вийшла із Женевської конвенції про захист цивільного населення під час міжнародних збройних конфліктів в листопаді 2019 року.

Читайте також: Трибунал в Гаазі розпочав слухання проти російської федерації

Цьому передувало рішення ООН, яка визнала порушення Росією Женевських конвенцій по Криму.

До цього Конвенція була обов'язковою для застосування на території СРСР, а згодом і Росії, як правонаступниці цієї держави, з 12 серпня 1949 року.

Водночас на території України положення конвенції є чинними.