UA / RU
Підтримати ZN.ua

Силовики отримали право таємно проникати в житло будь-якого українця

Новий КПК спростив оперативникам стеження і проникнення в житло. Вони можу вилучати дані комп'ютера, контролювати SMS-листування і проводити прихований аудіо- чи відеоконтроль.

З набранням чинності нового Кримінально-процесуального кодексу правоохоронні органи отримали право здійснювати негласні слідчі дії (НСД) стосовно будь-якого громадянина.

Порядок їх проведення був затверджений спеціальною інструкцією, підписаною СБУ, Генпрокуратурою, МВС та Держприкордонслужбою.

Як стало відомо виданню "КоммерсантЪ-Украина", серед іншого документ регламентує негласне проникнення оперативників у житло, зняття даних з особистого комп'ютера та взяття біологічних зразків.

В інструкції, зокрема, йдеться, що "негласними" є "слідчі дії, способи і факт проведення яких не підлягають розголошенню, а дані, отримані в їх результаті, є засекреченими".

Як повідомив журналістам один із розробників КПК, голова підкомітету з питань кримінально-процесуального законодавства Верховної Ради 6-го скликання Святослав Олійник, негласні слідчі дії можуть проводитися щодо "необмеженого кола осіб, які не є підозрюваними, але, за даними слідства, мають важливу інформацію".

Проводити НСД уповноважені прокурори або слідчі прокуратури, органів внутрішніх справ, безпеки, податкової служби.

Силовики можуть почати НСД з дозволу слідчого судді або ініціювати їх - якщо ситуація пов'язана "із рятуванням життя людей, попередженням тяжкого злочину".

Оперативникам, зокрема, дозволяється проводити прихований аудіо- та відеоконтроль, перегляд, вилучення чи накладення арешту на кореспонденцію.

Окрім того, допускається контроль дзвінків, SMS, MMS, листування в інтернеті; вилучення даних із комп'ютера без відома власника, а також негласне отримання "зразків матеріалів або сировини у публічно недоступних місцях для проведення порівняльного аналізу".

Інструкція дозволяє силовикам вести спостереження у публічно доступних місцях "без відома присутніх осіб", а також обстежувати житло чи іншу власність громадян.

"Це не обшук, а негласне проникнення. Обшук, як і раніше, буде проводитися за рішенням суду в присутності свідків", - зазначив Олійник.

Завершує інструкцію пункт про дотримання прав громадян. У ньому йдеться, що особи, щодо яких проводилися НСД, повинні бути проінформовані про це протягом року з моменту їхнього завершення.

Таким чином, пояснив Олійник, громадяни зможуть оскаржити проведення негласних слідчих дій у суді, якщо це завдало їм якоїсь шкоди.

"НСД є законними, тому що обумовлені заходами безпеки. Для того щоб держава виконувала функції по боротьбі зі злочинністю, необхідно мати інструментарій", - підкреслив він.

Слід зазначити, що норма про НСД є нововведенням КПК, який набрав чинності 19 листопада. У старому КПК йшлося, що "особисте життя і таємниця листування громадян охороняються законом", а прослуховування телефонів, обшук або відеоспостереження можливі тільки за санкцією суду. !zn

Читайте також:

Новий КПК «за європейськими стандартами» розширив права міліції затримувати людей

МВС: суд може дозволити обшук журналіста

Норми нового Кримінально-процесуального кодексу не будуть поширюватися на Тимошенко