Швейцарія може повернути Україні 72 мільйонів франків, заблоковані на рахунках, та пов'язані з колишнім народним депутатом України Юрієм Іванющенком. Про повідомили в Федеральному відомстві юстиції країни, коментуючи нещодавні судові рішення у Швейцарії.
Як пише Deutsche Welle, у відомстві зазначили, що у разі, якщо заблоковані кошти мають кримінальне походження, Україна зможе домагатися їхньої передачі, за умови, що будуть чинні рішення судів.
Згідно з оприлюдненими у реєстрі судових рішень Швейцарії документами, суди цієї країни відмовилися розморозити гроші, чого вимагали фірми, пов'язані з Іванющенком, і після кількарічної тяганини нарешті дозволили передати українським правоохоронцям документацію про банківські рахунки і операції, які можуть допомогти розслідувати кримінальні справи проти соратника екс-президента Віктора Януковича.
Як повідомило Федеральне відомство юстиції, наприкінці листопада Швейцарія передала українським правоохоронцям документи щодо банківських рахунків та операцій Ірини Іванющенко.
У липні 2013 року багамська компанія трьома траншами переказала понад 30 млн дол. у банк Цюріха на рахунок дружини депутата-"регіонала", відомого як "Юра Єнакієвський", Ірини Іванющенко. Кошти потрапили до Швейцарії через офшори.
У 2014 році Генпрокуратура України відкрила справу за підозрою у незаконному збагаченні на 72 мільйони швейцарських франків: екс-"регіоналу" висунули підозру в організації заволодіння державними коштами, отриманими Україною від продажу квот Японії на викиди парникових газів згідно з Кіотським протоколом.
Зазначимо, що навесні 2013 року підконтрольні дружині Юрія Іванющенка фірми отримали від держави без тендера багатомільйонне замовлення на утеплення шкіл та інших об'єктів соціальної інфраструктури за кошти, отримані за Кіотським протоколом.Тоді Ірина Іванющенко через інвестиційний фонд "Нові технології" та британську компанію Goodlight Capital Limited була співзасновницею компанії "Карпатибудінвест", яка фігурує у "кіотській" справі.
Частку компанії Rollexa Limited, яка була останньою ланкою у цьому ланцюгу підставних фірм, за даними британського реєстру, мала і донька Іванющенків Даяна (Яна), яка з 2013 року проживає у США як співачка Ivy Lane. Невдовзі після відкриття кримінальної справи проти Юрія Іванющенка Rollexa Limited, якій належали 50% Goodlight Capital Limited, була ліквідована, а її частку переформили на інші підставні фірми.
Адвокати фірм Іванющенків запевняли, що гроші, заблоковані у Швейцарії, не мають стосунку до "кіотської" справи. Іванющенки домагалися розмороження коштів у банках і відмови надати Україні правової допомоги у справі. Свою позицію адвокати аргументували тим, що кримінальна справа в Україні безперспективна, фактично не розслідується і взагалі вже давно мала бути закрита. З
Утім, швейцарські судді не пристали на вимоги, які "спрацювали" у Суді ЄС. Вимоги Іванющенків спершу відхилив Федеральний кримінальний суд, а згодом і остання інстанція - Федеральний суд. Рішення датовані, відповідно, 30 жовтня і 17 листопада 2017 року. Після того, як суди відхилили вимоги Іванющенків - Швейцарія передала українським правоохоронцям документи щодо банківських рахунків.
Як зазначено у рішенні Федерального суду у кримінальних справах, Швейцарія вирішить долю заморожених коштів Іванющенків після того, як українські суди остаточно спростують або підтвердять незаконне походження виведених у швейцарські банки коштів.
Нагадаємо, що в березні 2017 року Апеляційний суд Латвії залишив рішення суду першої інстанції про спеціальну конфіскацію $ 26 мільйонів колишнього депутата Партії регіонів Юрія Іванющенка, відомого за прізвиськом "Юра Єнакієвський. Його адвокати не змогли довести законність вказаних коштів.