UA / RU
Підтримати ZN.ua

Савченко стала національним героєм і загрозою для влади України – The Economist

З часів розпаду СРСР до жодного політичного в'язня на пострадянському просторі не було такої уваги, як до Савченко.

Українські історики можуть подякувати Володимиру Путіну. Розв'язана ним війна проти України підштовхнула країну до консолідації. Крім того, він дав сусідньому народу нового національного героя, українську Жанну Д'Арк. Нею стала 34-річна Надія Савченко, яку в 2014 році викрали, перевезли в Росію і влаштували над нею суд за вигаданими обвинуваченнями.

Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи, що українській льотчиці в РФ загрожує 23 роки ув'язнення і 1,4 тисячі доларів штрафу. При цьому російський суд зовсім не хвилює, що Савченко викрали за годину до того, як загинули журналісти, у причетності до смерті яких її обвинувачують.

Суд над Савченко, який триває вже близько двох років, водночас став і судом над всією російською юридичною системою. Її обрали депутатом Верховної Ради і делегатом в Раду Європи. Західні і російські інтелектуали підписали петиції на її підтримку. Держсекретар США Джон Керрі закликав негайно звільнити її. З таким же закликом виступила і головний дипломат ЄС Федеріка Могеріні. У Савченко є кілька шанувальників серед російських лібералів. З часів розпаду СРСР жоден політичний в'язень не привертав до себе такої уваги.

"Я не визнаю свою провину, так само як і вирок, і цей російський суд. Я хочу, щоб вся демократична цивілізована спільнота усвідомила, що Росія – це країна третього світу з тоталітарним режимом і жалюгідним тираном-диктатором, де плюють на права людини і міжнародні закони", - сказала Савченко, виголошуючи останнє слово 9 березня.

Після цього вона встала на лавку і показала усім трьом суддям середній палець. А закінчила українка свою промову, заспівавши гімн України. З початку суду вона кинула прямий виклик Кремлю: або вона повернеться додому, або помре у в'язниці. І Савченко не блефує: вона кілька разів голодувала на знак протесту. Одне з таких голодувань тривало 82 днів.

"Савченко не стала б мученицею, якби її не викрали", - пише The Economist, додаючи, що вона була активісткою української революції в 2014 році. А після анексії Криму вона вступила в загін "Айдар", який правозахисники Amnesty International підозрюють у кількох випадках порушення прав людини.

Читайте також: Керрі обговорив Савченко з Лавровим

Однак тепер Українка становить загрозу для Кремля. Видання додає, що Савченко може стати не меншою загрозою також для корумпованої і загрузлої у внутрішніх інтригах влади України.

"Її зустрінуть як національного героя, коли вона повернеться в Україну. Вона може дуже швидко перетворитися на популістичного (Популізм - політика, яка ґрунтується на протиставленні інтересів широких мас інтересам еліт - ред.) лідера, який об'єднає людей проти влади", - йдеться в статті.

Нагадаємо, прокурор просить для української льотчиці Надії Савченко 23 роки колонії загального режиму і 100 тисяч рублів штрафу. Раніше держзвинувачення визнало вину Надії Савченко у вбивстві журналістів ВГТРК доведеною. Крім цього, на думку звинувачення, доведена вина Савченко і в незаконному перетині українсько-російського кордону. Після стало відомо, що Савченко відмовилася від можливого обміну на російських військових Олександра Александрова та Євгена Єрофєєва, яких судять в Україні. Савченко також закликала суддю не затягувати з винесенням вироку.