UA / RU
Підтримати ZN.ua

Саміт у Гельсінкі: про що говорили Трамп і Путін

Чимало питань були пов'язані з російською агресією та втручанням у демократичні процеси інших держав.

Президенти США та Росії Дональд Трамп і Володимир Путін у понеділок, 16 липня, провели зустріч у фінському Гельсінкі. Лідери держав понад дві години спілкувалися у форматі "тет-а-тет", після чого провели переговори в розширеному складі, включно з американською та російською делегаціями. За підсумками переговорів Трамп і Путін дали прес-конференцію.

З російської сторони у переговорах брали участь міністр закордонних справ Сергій Лавров, прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков і помічник голови держави Юрій Ушаков. З боку США – державний секретар США Майкл Помпео та помічник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон. Для Помпео ці переговори стали першими після призначення на посаду.

Раніше повідомлялося про те, що на переговорах у Гельсінкі сторони обговорять російську агресію в Україні та Сирії, втручання РФ у американські президентські вибори 2016 року, а також безпекові й економічні питання.

Агресія РФ на сході України. Версія Путіна

На прес-конференції за підсумками двосторонніх переговорів російський президент заявив про те, що обговорював з американським колегою питання імплементації Мінських угод в Донбасі. "При обговоренні української кризи звернули увагу на важливість доброчесної реалізації Мінських домовленостей. Сполучені Штати могли б рішуче наполягати на цьому та налаштовувати українське керівництво на цю роботу", - повідомив журналістам Путін.

Своєю чергою Дональд Трамп у своїй заяві на брифінгу нічого не сказав ані про Мінські домовленості, ані про Україну взагалі.

Не зійшлися позиціями: Трамп нагадав Путіну, чий Крим

На переговорах у Гельсінкі також обговорювалося питання анексії українського Криму Російською Федерацією. Позиції Дональда Трампа і Володимира Путіна в цьому питанні розійшлися.

"Позиція президента Трампа по Криму відома, він її дотримується - він говорить про незаконність приєднання Криму до російської Федерації. У нас інша точка зору: ми вважаємо, що ми провели референдум у суворій відповідності з міжнародним правом, зі Статутом ООН", - заявив Путін за підсумками переговорів з Трампом.

І дав зрозуміти, що РФ має намір продовжувати ігнорування норм міжнародного права та не збирається повертати окупований півострів під контроль України. "Для нас, для Російської Федерації, це питання закрите", - заявив він.

"Північний потік-2" і транзит газу через Україну

Обговорили сторони і будівництво газопроводу "Північний потік-2". Проект російського газового монополіста неодноразово піддавався критиці як "політичний", покликаний відрізати Україну від транзиту газу в країни Європи. Тим не менш, деякі з них дали дозвіл на його будівництво.

Президент США Дональд Трамп пообіцяв залишити за Німеччиною право на прийняття рішення про участь у реалізації проекту, але повідомив про готовність американських експортерів зрідженого природного газу конкурувати з ним. "Ми конкуруватимемо... Я не впевнений, що це в найкращих інтересах Німеччини. США будуть і вже є найбільшою державою по нафті та газу. Ми продаємо ЗПГ і повинні конкурувати з трубопроводом", - сказав він

Своєю чергою президент РФ Володимир Путін заявив про те, що Росія готова зберегти транзит газу через територію України. А також продовжити транзитний контракт, термін дії якого спливає у 2019 році, у разі врегулювання суперечки НАК "Нафтогаз України" і ПАТ "Газпром" у Стокгольмському арбітражі.

"Росія не зацікавлена в різкому падінні цін на нафту та газ, оскільки від цього страждатиме рентабельність виробництва. Не зацікавлені також і в надмірно високих цінах, тому що це вбиватиме переробку, машинобудування та інші галузі економіки", - додав Путін.

"Російський слід" у президентстві Трампа

Дональд Трамп піддав сумніву результати розслідування ФБР, згідно з яким 12 співробітників Головного розвідувального управління Генерального штабу РФ втручалася в президентські вибори у США в 2016 році.

Аргументуючи власні сумніви, він повідомив про те, що вірить американській розвідці, але "президент Путін дуже сильно заперечував сьогодні ці звинувачення". Крім того, він також назвав "чудовою" пропозицію російської сторони про спільне розслідуванні втручання РФ у демократичні процеси в США

Трамп заперечував будь-яку змову його команди з росіянами під час виборчої кампанії, повідомивши про те, що його штаб "просто виграв ці перегони".

Нерозповсюдження ядерної зброї ядерними державами

Як і очікувалося, на зустрічі в Гельсінкі Трамп і Путін обговорювали питання нерозповсюдження ядерної зброї у світі. "У нас є шанс на співпрацю. І зупинка розповсюдження ядерної зброї - найбільш важливе питання, над яким ми зможемо працювати", - зазначив президент США.

При цьому Дональд Трамп традиційно поклав відповідальність за відсутність прогресу в попередніх переговорах РФ і США у цьому питанні на свого попередника Барака Обаму. "Ми повинні були почати діалог давно, ще до того, як я прийшов до влади. Я вважаю, що ми всі винні. І США зараз фактично разом з Росією налагоджують ці відносини", - підкреслив він.

Російська агресія в Сирії

Путін також нагадав про "величезну кількість" сирійських біженців, які намагаються потрапити до Європи через Туреччину, Ліван і Йорданію. І запропонував допомогти знизити міграційний тиск на країни-члени ЄС.

Російська армія в Сирії підтримує урядові війська диктатора Башара Асада, сприяючи продовженню бойових дій, що тривають в регіоні з 2011 року. Про роль російських військових у появі такої кількості біженців президент РФ не згадав.

"Якщо ми надамо людям допомогу для повернення до рідних домівок, то міграційний тиск на країни Європейського Союзу, на інші країни може зменшитися багаторазово", - заявив він, додавши, що вже обговорював це питання з президентом Франції Еммануелем Макроном.

Своєю чергою президент США повідомив про те, що наразі не досягнуто якихось політичних домовленостей із Росією щодо координації у Сирії, але військові обох країн "успішно взаємодіють між собою".

Реакція на гельсінський саміт

Президенти США та Росії Дональд Трамп і Володимир Путін оцінили переговори у Гельсінкі як конструктивні.

"Сьогоднішні переговори показали наше спільне з президентом Трампом бажання виправити негативну ситуацію в наших двосторонніх відносинах, позначити перші кроки щодо їх оздоровлення, відновлення прийнятного рівня довіри та поверненню до співпраці колишнього рівня", - підкреслив російський гарант.

А також заявив про те, що труднощі у відносинах між двома країнами не мають об'єктивних причин з моменту завершення "Холодної війни".

Своєю чергою Дональд Трамп заявив про те, що зустріч у Гельсінкі є лише початком тривалого процесу. "Сьогоднішня зустріч - лише початок тривалого процесу. Ми робимо перші кроки до кращого майбутнього, де є сильний діалог", - пояснив він.

Коментуючи власний твіт напередодні саміту про те, що відносини між країнами ніколи не були гіршими, тих, які є наразі, американський лідер повідомив про те, що "це зміниться, і це змінилося за ці чотири години (переговорів у Гельсінкі – ред.)".

Втім, не всі експерти оцінили саміт як "конструктивний і успішний". Екс-керівник Центрального розвідувального управління США Джон Бреннан назвав заяви Трампа на спільній прес-конференції із Путіним зрадою. "Це було зрадою. Висловлювання Трампа були не лише імбецильными, він повністю під контролем Путіна", - підкреслив він.

А колишній директор Національної розвідки США Джеймс Клеппер повідомив про те, що президент США опинився у програші за підсумками зустрічі в Гельсінкі. "Це була неймовірна капітуляція. Президент США, виступаючи на світовій арені, визнав свою поразку перед Путіним", - сказав він.

Поведінку Трампа на саміті в Гельсінкі розкритикував і сенатор-республіканець Джон Маккейн. Самі переговори він назвав "трагічною помилкою", висловивши впевненість у тому, що Трамп завдав США збитків своїми "наївністю, егоїзмом і симпатією до автократів".

І нагадав про те, що Трамп спілкувався з лідером держави, відповідальним за грубе порушення суверенітету сусідів, співучасть у вбивствах сирійських громадян, порушення норм міжнародного права й атаку на демократичні інститути в усьому світі. "Здавалося, що він і Путін говорили за одним сценарієм, що президент вирішив свідомо захищати тирана від справедливих запитань вільної преси та надати Путіну платформу для поширення брехні по всьому світу", - додав Маккейн.

Своює чергою Директор національної розвідки США Ден Коутс, коментуючи сумніви Дональда Трампа щодо російського втручання в американські вибори 2016 року, заявив про те, що повністю впевнений у висновках свого відомства. "Ми були тверді в оцінках втручання Росії у вибори 2016 року", - підкреслив чиновник.

Відповідаючи на критику, президент США закликав не зациклюватися на минулому, а налагоджувати діалог між двома найбільшими ядерними державами. "Як я сказав сьогодні і неодноразово раніше: я абсолютно впевнений у співробітниках американських спецслужб. Проте я також усвідомлюю, щоб побудувати світле майбутнє, ми не можемо виключно зациклюватися на минулому. Як дві найбільші в світі ядерні держави, ми повинні налагодити відносини!", - зазначив Трамп.

У вівторок, 17 липня, він проведе позапланову зустріч із членами Конгресу, вона пройде за зачиненими дверима. Порядок денний зустрічі, яка відбудеться наступного дня після саміту в Гельсінкі, наразі невідома.