Російська православна церква розриває євхаристійне спілкування з Грецькою православною церквою Олександрії і патріархом Олександрійським і всієї Африки Феодором II. Причина – визнання Олександрійським патріархатом Православної церкви України.
Відповідне рішення було прийнято на засіданні Священного Синоду РПЦ у Москві в четвер, 26 грудня.
У засіданні брав участь митрополит Онуфрій. І рішення Синоду обов'язкові для Української православної церкви Московського патріархату, яка є частиною РПЦ.
При цьому Синод РПЦ висловив готовність зберегти спілкування з єпископами Олександрійської церкви, які всупереч своєму патріарху не визнаватимуть "українських розкольників" - саме так у Москві наполегливо продовжують називати канонічну Православну церкву України.
Розрив євхаристійного спілкування означає, що РПЦ не згадуватиме Феодора II у диптиху помісних православних церков під час богослужіння, а священиками РПЦ (і УПЦ МП як її частини) заборонено здійснювати спільні служби зі священиками Олександрійської церкви.
Крім того, РПЦ прийняла рішення вивести свої парафії в Африці з підпорядкування Олександрійського патріархату і надати їм ставропігійний статус – тобто, підпорядкувати їх безпосередньо патріарху Кирилу.
6 січня Україна отримала Томос про автокефалію ПЦУ, підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм. 15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі в Софії Київській предстоятелем помісної церкви було обрано митрополито Переяславського і Білоцерківського Епіфанія.
Протягом року крім Вселенського патріархату ПЦУ визнали Елладська православна церква й Олександрійський патріархат. Російська православна церква намагається блокувати цей процес і заявляє про розрив євхаристійного спілкування з церквами, які визнають ПЦУ.
Докладніше про перемоги і поразки першого року відновлення незалежності української церкви читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "Така різна єдність" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".