Чотири парламентські фракції подали президенту кандидатури на посади членів Центральної виборчої комісії (ЦВК), однак лише одна з них дотрималася прописаних у законі термінів, передає "Опора". При цьому опублікувано шість декларацій із поміткою "кандидат на посаду члена ЦВК".
Так, Володимир Зеленський отримав листи від фракцій з такими пропозиціями:
- Сергій Дубовик, Юрій Мірошниченко – "Опозиційна платформа - За життя" (вхідний лист надійшов 13 вересня);
- Олександр Черненко, Юрій Буглак – "Європейська солідарність" (16 вересня);
- Андрій Гевко – "Голос" (16 вересня);
- Жанна Усенко-Чорна, Вікторія Глущенко – ВО "Батьківщина" (16 вересня та 17 вересня відповідно).
Зазначимо, що згідно із українським законодавством, фракції повинні подати свої кандидатур на посаду членів ЦВК не пізніше наступного дня з моменту дострокового припинення повноважень складу Центрвиборчкому. Президент має протягом трьох днів на підставі пропозицій внести відповідне подання. Таким чином парламентські фракції мали надіслати пропозиції не пізніше 14 вересня, а Володимир Зеленський внести подання – до 18 вересня.
Також на сайті електронних декларацій станом на 23 вересня опубліковано декларації шести осіб із зазначенням "Кандидат на посаду, член комісії, Центральна виборча комісія". При цьому Юрій Мірошниченко, Сергій Дубовик, Сергій Постівий, Андрій Євстігнєєв та Юрій Буглак подали декларації 19-21 вересня, а Сергій Румпа – у травні цього року.
Враховуючи те, що серед тих, хто задекларував свої доходи у вересні, є ті, кого фракції запропонували призначити членами ЦВК, то ймовірно, потенційними кандидатами також можуть бути Сергій Постівий та Андрій Євстігнєєв.
Хто може стати новими членами ЦВК?
Сергій Дубовик з 2014 року обіймає посаду заступника керівника Секретаріату ЦВК. Він був членом Центральної виборчої комісії за головування Сергія Ківалова у 2004 році, при головуванні Ярослава Давидовича у період з 2004 по 2007 рік Дубовик був секретарем ЦВК. З жовтня 2013 року до квітня 2014 року він був радником Голови Центральної виборчої комісії Михайла Охендовського.
Юрій Мірошніченко був депутатом Верховної Ради з 5 по 8 скликання, на позачергових парламентських виборах 2019 року балотувався за номером 41 списку партії "Опозиційна платформа - За життя".
Олександр Черненко був депутатом Верховної Ради 8 скликання. До того він обіймав посаду голови Правління Комітету виборців України. На позачергових виборах балотувався під номером 34 у списку партії "Європейська Солідарність".
Юрій Буглак – народний депутат попереднього скликання Ради, був головою підкомітету з питань запобігання і протидії політичній корупції Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції.
Андрій Гевко був помічником члена Центральної виборчої комісії Леонтія Шипілова, до того працював у Реанімаційному пакеті реформ як менеджер з адвокації та керівник відділу адвокації коаліції. На позачергових парламентських виборах балотувався 23 номером у списку партії "ГОЛОС".
Жанна Усенко-Чорна у 2004 році була членом Центральної виборчої комісії, з 2007 по 2018 рік - заступником Голови Центральної виборчої комісії під головуванням Михайла Охендовського.
Вікторія Глущенко займає посаду головного консультанта відділу представництва в судах управління правового забезпечення Секретаріату Центральної виборчої комісії.
Про Сергія Постівого відомо, що він з 2017 року є керуючим справами виконавчого комітету Білоцерківської міської ради.
Андрій Євстігнєєв був членом попереднього складу Центральної виборчої комісії.
Нагадаємо, 13 вересня Верховна Рада підтримала подання президента України Володимира Зеленського про дострокове звільнення всіх 16 членів ЦВК, 14 з яких були призначені тільки у вересні 2018 року.
Фракція "Слуги народу" у Верховній Раді заявила, що планує запропонувати квотний принцип розподілу позицій членів нової ЦВК. Це означає, що абсолютна більшість місць у комісії матимуть представники президентської політсили.
Як повідомляли ЗМІ, на посаду голови Центрвиборчкому розглядаються три кандидатури: депутати від пропрезидентської "Слуги народу" Аліна Загоруйко, Вадим Галайчук і Сергій Кальченко. При цьому фаворитом є Сергій Кальченко – експерт з конституційного права.
За даними DT.UA, Зеленський вирішив розпустити ЦВК, щоб вивести з її складу людей, пов'язаних із п'ятим президентом України Петром Порошенком і колишнім народними депутатом Олександром Грановським. А викладені в тексті подання претензії є намаганням обґрунтувати це політично вмотивоване рішення.