UA / RU
Підтримати ZN.ua

Розгляд законопроекту про фонд гуманітарного розвитку саботується провладними силами – Заболотна

Впливові парламентарі підготовили йому на заміну альтернативний документ, з якого вилучено пункт про гарантоване фінансування фонду за рахунок алкогольного, тютюнового, та грального бізнесу.

Прийняття розробленого культурною громадськістю законопроекту про створення державного фонду гуманітарного розвитку України, що має наповнюватись коштами тютюнового, алкогольного та грального бізнесу, саботується за допомогою відвертого лобізму, пише у своїй статті для DT.UA президент Art Ukraine Foundation Наталія Заболотна.

За її словами, спочатку Рада сховала ініційований нею законопроект №3597 "до шухляди": хоч він і стояв у порядку денному останньої сесії, його не виносили на голосування. Згодом, під час засідання Національної ради реформ, що є дорадчим органом президента, було презентовано законопроект №5491 "Про український культурний фонд", що фактично являє собою значно скорочену та спрощену версію законопроекту громадськості.

"Різниця між цими документами міститься у двох пунктах. Управління культурним фондом тепер бере на себе Міністерство культури ― замість незалежного органу, як пропонує наш проект. Ну, а положення про використання грошей азартного, тютюнового та алкогольного бізнесів просто зникло. Не окреслене в обсягах і пропорціях ― тобто не визначене ― фінансування тепер описано однією вельми амбівалентною фразою: "Кошти державного бюджету, добровільні внески фізичних і юридичних осіб та інші джерела, не заборонені законодавством", – мовиться у статті.

Заболотна відзначає, що ініціатори законопроекти не стали пояснювати, навіщо перекладати фінансування фонду на держбюджет. Авторами документу стали впливові провладні депутати: Ірина Геращенко, Ірина Луценко, Марія Іонова, Микола Княжицький, Ірина Подоляк та глава фракції "Народного фронту" Максим Бурбак, що несподіванно долучився до створення "культурного законопроекту".

"Зникнення положень про виплати на культуру з боку лотерей, казино, виробників алкоголю та тютюну важко розцінити інакше, ніж як результат безпосереднього лобізму. Заради цього, здається, проект, який розробила культурна громадськість, і було ампутовано. Дії Банкової навколо нашої ініціативи мені пояснили просто ― нібито "великим" людям не подобається, що на культуру, науку та дитячий спорт можуть піти "брудні гроші". І взагалі, наполегливо рекомендували не лізти до "впливових кишень", – відзначає автор.

Читайте також: У Фонді держмайна запропонували змінити стратегію приватизації

За її словами, проект, підготовлений провладними силами, було миттєво включено до порядку денного Ради, і його розгляд 19 січня вдалося зупинити лише завдяки мобілізації діячів культури. Зараз, даний документ знову повернувся до парламентського порядку денного.

"Мабуть, поставили його туди сподіваючись, що пристрасті вже вщухли і навколо закону пануватиме така сприятлива для "договорняків" тиша. Аби цього не сталося, ми акумулюємо нові сили серед митців, науковців, спортсменів, які здатні разом із нами відстояти майбутнє України. Будемо публічно лобіювати наш законопроект №3597 і закликаємо доєднатися до нашої групи всіх, хто не хоче коритися забаганкам чергових хвиль чиновників і прирікати на це майбутні покоління", - підсумовує автор.

Детальніше про долю законопроекту №3597 читайте у статті Наталії Заболотної "Не культурний лобізм, або Як проходить спецоперація влади проти суспільства" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".