Росія вимагає від України і Європейського союзу внести зміни в Угоду про асоціацію, які б "не перешкоджали" інтеграції України в Митний союз.
В документі з назвою "Пропозиції російської сторони щодо внесення поправок Угоди про асоціацію між ЄС та державами - членами ЄС з одного боку та Україною з іншого боку в цілях мінімізації ризиків, що виникають від набрання чинності зазначеної угоди", який є в розпорядженні ZN.UA (дивитися документ), російська сторона розписала, яким чином слід "підправити" Угодe про асоціацію, zrf перешкоджає, на переконання РФ, "подальшій участі України в інших, крім ЄС, інтеграційних об'єднаннях".
"В Угоді (стаття 39) про асоціацію необхідно передбачити, що ця угода не перешкоджає збереженню або створенню митних союзів, зон вільної торгівлі або домовленостей про прикордонну торгівлю, і не є підставою для виходу України з таких союзів, об'єднань та угод, а також для перегляду раніше досягнутих домовленостей і угод у таких об'єднаннях і союзах.
Таким чином, в угоді буде зазначено, що метою асоціації України з ЄС не є спричинення прямого або непрямого збитку інтересам інших об'єднань і дозволить зберегти за Україною суверенне право участі в інших об'єднаннях. Асоціація України з ЄС не повинна перешкоджати прийняттю і застосуванню національного законодавства України і законодавства інтеграційних об'єднань, учасником яких є Україна є (або може бути)", - сказано в п. 2.1. документа.
Також, вважають в РФ, "необхідно скоригувати положення, що відносяться до безумовною скасування на території України міждержавних стандартів (ГОСТ) та застосування виключно стандартів EN (стаття 56)" (п.2.2).
На думку росіян, "враховуючи добровільність застосування стандартів, міждержавні стандарти повинні діяти паралельно з іншими документами щодо стандартизації (в тому числі європейськими стандартами), оскільки їхнє скасування призведе до порушення сформованих зв'язків у рамках взаємних поставок".
"Заклопотаність" також викликають "положення Угоди, що передбачають виконання Україною обов'язків для повноправних членів Європейської організації зі стандартизації (стаття 56)". Тому, "дані положення необхідно виключити, оскільки це може призвести до виходу України з участі у Міждержавній раді з стандартизації, метрології та сертифікації (МДР)" (п.2.3).
А "після завершення коригування угоди", впевнені росіяни в п.2.4., "доцільно розробити базову угоду про усунення технічних бар'єрів у торгівлі між Євразійським економічним союзом і Україною".
Як пише оглядач ZN.UA Тетяна Силіна в статті Росія - країна гуав і манго, російська сторона стурбована, як їй здається, неминучими "негативними наслідками" несумісності технічних стандартів України та РФ і країн Митного союзу в результаті реалізації СА. Однак нагадаємо, що сама Росія вже почала зближення технічних стандартів МС і ЄС. У 2013 р. відповідні домовленості були підписані між Росстандартом і Європейським комітетом стандартизації CEN/CENELEC.
На переговорах росіяни ще з часів Януковича-Азарова наполягають на перенесенні термінів впровадження в Україні європейських технічних регламентів. Однак зауважимо, що Угода про асоціацію передбачає поступове прийняття Україною європейських стандартів як національних і скасування конфліктних стандартів. Наша країна вже десять років як проводить гармонізацію національної системи техрегулювання під вимоги Євросоюзу. І, як відомо, на сьогодні впроваджено вже 27 техрегламентів ЄС, що не створювало ніяких перешкод для російських товарів на українському ринку. За оцінками експертів, обсяг продукції, що підпадає під технічні регламенти у взаємній торгівлі Україна-РФ, не перевищує 5%. Крім того, за нашою інформацією, і українська, і європейська сторони готові проявити гнучкість при визначенні графіка впровадження Україною технічних регламентів ЄС. Зрозуміло, після ратифікації Угоди.
"І якщо міждержавні стандарти, про збереження яких так печуться росіяни, не будуть суперечити європейським, прийнятим Україною як національні, вони продовжать свою дію в нашій країні. Що ж стосується ГОСТів, то багато з них працюють і по сьогодні, а прийняті до 1992 р. переглядаються і скасовуються, якщо їхні вимоги вже не актуальні. І Угода про асоціацію не забороняє Україні співпрацювати з МС у модернізації ГОСТів, які застосовуються і донині. Врешті-решт, адже і Росія, напевно, зацікавлена в тому, щоб міждержавні стандарти були ідентичні міжнародним і європейським. Інакше, як вона збирається виходити зі своєю продукцією на світові ринки?" - пише Тетяна Силіна.
За інформацією ZN.UA угода про усунення технічних бар'єрів в торгівлі (ТБТ) українська сторона з Євразійським економічним союзом готова підписати. Але документ повинен бути розроблений на симетричній основі і визначати механізми взаємного визнання результатів оцінки відповідності. Безумовно, ця угода має базуватися на Угоді ТБТ СОТ, а також не суперечити Угоді про асоціацію Україна-ЄС та Договору про ЗВТ СНД.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Росія висунула Україні та ЄС свій список змін в Угоду про асоціацію. Серед іншого, документ передбачає виключення з взаємної лібералізації торгівлі України з ЄС близько 20% товарів, а також прописання гарантій для Росії у сфері торгівлі енергоносіями.