UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія отримала від Києва ноту про непродовження Договору про дружбу

Непродовження договору не вплине на обов'язок Росії усунути порушення документа, які виникли в період його застосування.

Російська Федерація 24 вересня отримала від України офіційну ноту про непродовження Договору про дружбу, який перестане діяти з першого квітня 2019 року. Документ Міністерству закордонних справ Росії доставив тимчасово повірений у справах України. Про це повідомив директор Другого департаменту СНД МЗС Росії Андрій Руденко, передає ТАСС.

"Ноту нам приніс у понеділок тимчасовий повірений [у справах України]", - повідомив Руденко.

За його словами, документ, фактично, нічого не змінює, так як президент України Петро Порошенко видав відповідний указ тиждень тому і в МЗС РФ знали про непродовження Договору про дружбу.

"Хоча вона фактично нічого не змінює, ви знаєте, що і указ був про це Порошенком виданий минулого тижня, була відповідна заява МЗС зроблено, але, тим не менш, це формальний звіт про те, що з першого квітня договір перестане діяти", - додав Руденко.

Нагадаємо, минулого тижня МЗС направило ноту російській стороні про непродовження Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією. Рішення РНБО про непродовження Договору про дружбу набуло чинності 19 вересня.

Договір про дружбу, співпрацю і партнерство між РФ та Україною, в якому закріплювався принцип стратегічного партнерства, визнання непорушності існуючих кордонів, поваги територіальної цілісності та взаємного зобов'язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного, був підписаний у 1997 році. Кожні 10 років договір потребував пролонгації, яка цього разу не відбулася

У МЗС України вважають, що Договір про дружбу з РФ виконав свою місію, але тепер документ вичерпав себе у всіх можливих сенсах.

У Мінстерстві також зазначають, що розірвати договір не в інтересах України, але в інтересах України його не пролонговувати. Під час повідомлення РФ про не продовження договору Україна підкреслила, що непролонгація не впливає на обов'язок усунути порушення договору, що виникли в період його застосування (1 квітня 1999-го - 31 березень 2019 р.), на поточні судові та інші процеси мирного врегулювання суперечок та на обов'язок РФ дотримуватися інших норм і правил міжнародного права, в тому числі інших діючих договорів між державами. І тому Україна знову запросить РФ дати свою згоду на розгляд усіх суперечок, які виникають з цього договору у Міжнародному суді ООН.

Детальніше читайте в статті Олени Зеркаль і Тараса Качки "Кесонна хвороба договірних відносин України з РФ" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".