UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія не бачить сенсу у тристоронніх переговорах про асоціацію: Україна вже все вирішила

Російська сторона вважає, що консультації корисні тільки в тому випадку, якщо до прийняття рішення вони надають можливість врахувати позиції всіх зацікавлених сторін. За словами голови МЗС РФ Сергія Лаврова, Україна має намір підписати угоду про асоціацію і консультації вже не потрібні.

Росія не вважає за доцільне участь у тристоронніх консультаціях з Україною і Євросоюзом в умовах, коли питання про підписання угоди про асоціацію України з ЄС практично вирішено. Про це заявив міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров після переговорів з українським колегою Леонідом Кожарою.

Консультації завжди корисні, якщо вони надають можливість до прийняття рішення врахувати позиції всіх зацікавлених сторін. Зазвичай це допомагає робити так, щоб прийняті рішення відображали заклопотаність та інтереси учасників такого роду консультацій, - зазначив Лавров.

Однак, за його словами, у даному випадку мова йде дещо про інше. "Мова йде не про те, щоб проконсультуватися, як краще вибудовувати відносини між Україною та ЄС з питань, що безпосередньо зачіпають російсько-українські відносини, а про те, щоб консультуватися постфактум без будь-якої зміни формату, в який планується перевести відносини між Україною і ЄС без урахування інтересів і занепокоєння Росії, які багато разів доводили до наших українських друзів", - заявив глава російського МЗС.

Лавров підкреслив, що Росія завжди за діалог, щоб говорити і чути один одного. "Але в даному випадку президент Росії нашу позицію вже доніс", - додав він.

Російський міністр звернув увагу на те, що якщо угоду (з Євросоюзом - ред.) буде підписано, і Україна почне виконувати відповідні зобов'язання, зокрема, в тому, що стосується лібералізації торговельного режиму з ЄС і безмежного по суті допуску європейських товарів на свій ринок, то це буде створювати ризики для нашої торгівлі, наших виробників.

В такому разі, сказав Лавров, Росія буде змушена вводити ті заходи захисту, які передбачено в рамках договору СНД про зону вільної торгівлі.

Про жодну заборону на постачання товарів з території України не йтиметься. Товари будуть користуватися на основі норм СОТ режимом найбільшого сприяння, а пільги, які додатково до цього режиму випливають з участі у договорі про зону вільної торгівлі СНД, звичайно, припинять свою дію, - підкреслив глава російського дипвідомства.

Раніше прем'єр РФ Дмитро Медвєдєв попередив, що партнерський режим з Росією в України закінчиться з асоційованим членством в ЄС, що ускладнить роботу українських експортерів. "Нехай продають свою продукцію до Європи, нехай спробують продати", - заявив Медвєдєв.

Нагадаємо, 18 вересня Кабмін схвалив проект Угоди про асоціацію з ЄС, давши старт внутрішньодержавним процедурам підготовки документа до підписання в листопаді. Угоду про асоціацію Україна-ЄС може бути підписано на саміті Східного партнерства у листопаді 2013 року у Вільнюсі. Після цього Москва неодноразово дозволяла собі досить категоричні висловлювання на адресу України. Так, Радник президента РФ Сергій Глазьєв заявив, що на Україну протягом півроку чекає дефолт, і розповів, як Росія її врятує. Він також наголошував, що Україні необхідно відмовитися від підписання Угоди про асоціацію з ЄС і приєднатися до Митного союзу.

"Соціологічні опитування українських соціологічних служб кажуть: 35% громадян віддають перевагу Європейському союзу і 40% - за Митний союз. Тому говорити, що всі, як один, за європейський вибір, це якийсь болючий самообман", - заявив Глазьєв.

Також у Кремлі не сприймають заявлене прагнення української влади йти і на Захід, і на Схід одночасно. Наприклад, прем'єр-міністр Росії Дмитро Медвєдєв назвав таку політику лукавством і прагненням "всидіти на двох стільцях".

Як відомо, Київ пропонує Москві взаємовигідне співробітництво в рамках Митного союзу (до якого входять Росія, Білорусь і Казахстан), однак з урахуванням дії ЗВТ між Україною та ЄС. Українська сторона також зазначає, що не бачить підстав для припинення вільної торгівлі з СНД через асоціацію з ЄС. !zn

Читайте також:

Путін вірить, що угода Україна-ЄС не вплине на відносини з Росією в політичній сфері

Азаров запропонував Медвєдєву не займатися демагогією, а вирішити, що не влаштовує Росію в угоді з ЄС

Російський план, осмислений і нещадний