Віце-президент Європейської Комісії Валдіс Домбровскіс заявив, що Росія повинна негайно звільнити захоплених у полон українських моряків, повернути Україні бронекатери і буксир "Яни Капу", а також розблокувати Керченську протоку.
"Події в Азовському морі за останні дні неприпустимі і ми очікуємо, що Росія негайно звільнить українські судна і їх команди. Ми очікуємо, що Росія відновить вільний прохід через Керченську протоку. Подібної агресії не місце в Європі, в Україні", - написав він на своїй сторінці в Twitter у середу, 28 листопада.
The developments in the #AzovSea over the past days are unacceptable and we expect #Russia immediately to release the Ukrainian vessels and their crew. We expect #Russia to restore freedom of passage at the Kerch strait. Such agression has no place in #Europe. #Ukraine
- Valdis Dombrovskis (@VDombrovskis) 28 листопада 2018 р.
Підконтрольні Росії "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували 24 полонених українця за звинуваченням у "незаконному перетині кордону, скоєному групою осіб за попередньою змовою або організованому групою, або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування".
Україна вже заявила, що суд над українськими військовими не правомірний, оскільки захоплені є військовополоненими. МЗС України направив ноту протесту російській стороні.
25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали шестеро українських моряків.
Командування ВМС ЗСУ підкреслює, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У ФСБ Росії стверджують, що ніяких повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом держкордону".
Українські правоохоронці переходять на посилений режим несення служби, ЗСУ та СБУ приведені в повну бойову готовність, в море вийшли військові кораблі. Також в повну бойову готовність привели Об'єднані сили та Держприкордонслужбу України.
Увечері 26 листопада Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада.